JÓGA V RYTMU ŽIVOTA

21.09.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

Kniha Jóga v rytmu života od lektora jógy Václava Krejčíka je rozdělena do několika částí. Na úplně první stránce autor velkým písmem definuje jógu. "Jóga je cvičební program pro zlepšení fyzické a psychické kondice; výlet za poznáváním sebe sama a objevení tajuplných zákoutí každého z nás; program pro očistu těla a mysli; program jak zvládnout své emoce; program jak odolávat stresu a napětí; program zdravého životního stylu."

Následně autor na několika stránkách čtivě popisuje svou cestu k józe. "Najednou jsem slyšel tělo, co říká. Změnilo se tělo. Změnil jsem uvažování. Změnily se chutě. Změnil jsem se."

"Jógový pohyb otesal mé tělo a mysl a ukázal mi volnost a krásu přirozenosti. Ukázal mi způsob jak být v pohodě, jak se cítit dobře, aniž bych musel dodržovat pravidla "nějaké" filozofie, i když už tvořila součást cvičení. Nic přes bolest a neubližovat si. Vše v klidu, takže s uvědoměním. Nenalhávat si, že vše zvládnu, když mé tělo už nemůže a bolí, tedy být k sobě upřímný."

Dále autor definuje základní předpoklady pro správné cvičení, tedy co máme (ne)dělat, než začneme cvičit, když začínáme cvičit, v průběhu i na konci cvičení. Upozorňuje i na nejčastější chyby při cvičení a sepisuje základní pomůcky cvičení (podložka, písek, kvádr, deka, ručník, bolster, židle, oční přikrývka, meditační polštář).

Poté autor rozebírá pravidla cvičení, základní techniky pozic a práci s dechem. Podrobně a přehledně jsou nafoceny jógové sestavy Pozdrav slunci A a B.

Převážnou většinu knihy zabírá kapitola Zásobník pozic a jejich variant, kde autor popsal a nafotil desítky jógových asán a přehledně upozornil na chyby při jejich provádění.

V neposlední řadě se autor ve své publikaci věnuje i relaxaci a meditaci.

CITACE Z KNIHY

"Každý může cvičit. Mladý člověk může cvičit. Starý člověk může cvičit. Velmi starý člověk může cvičit. Nemocný člověk může cvičit. Člověk, který nemá sílu, může cvičit. Jedině líní lidé, ti cvičit nemohou." Šarath Rangaswamy, mistr aštangajógy

"Z vlastní zkušenosti mohu říci, že pro harmonický rozvoj psychické i fyzické kondice je vhodná kombinace nejméně dvou sportů. I v józe je vidět jednostranné zatížení. Tělo je souměrně rozvíjené, ale když necvičíte dynamickou jógu se zaměřením na rozvoj srdečně cévní soustavy, tak vám může po čase začít chybět kondice."

"Zdraví je nejen nepřítomnost nemoci, ale také harmonie vztahů vědomí, těla, skutků, chování a prostředí."

"Základním pravidlem je nenechat se ovládnout emocemi. Jakmile promluví emoce, každá situace nabírá nekontrolovatelný rozměr. Naopak, zvládnete-li situaci s kontrolou (s vědomou kontrolou dechu), stává se přehlednější, řešitelnější a jasnější."

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

KREJČÍK, V. Jóga v rytmu života. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, 2009. ISBN 978-80-249-1205-9.