JINÝ KRAJ, JINÝ MRAV ANEB MATEŘSKÁ DOVOLENÁ MIMO ČR

25.10.2018

V srpnu jsem začala dávat svého patnáctiměsíčního syna do jesliček, kam od té doby chodí spolu se svou téměř tříletou ségrou. Za tuto skutečnost jsem sklidila vlnu kritiky. Patnáctiměsíční dítě a jesle? Do pekla se mnou! Do jeslí by dítě mělo přece správně chodit až od tří let nebo později a do té doby má být celou dobu se svou matkou a to kdekoliv (klidně i na záchodě či v koupelně během osobní hygieny) a kdykoliv (ideálně třicet hodin denně). 

Až na to, že od tří let se již takovému zařízení neříká jesle, ale školka. Takže to vypadá, že jesle by měly ideálně zmizet z povrchu zemského, protože je nemorální do nich kohokoliv posílat. Na děti tam nečeká nic moc dobrého... Pár usměvavých tet, hromada neprozkoumaných hraček, spousta parťáků pro hru... Hrůza pomyslet.

V Čechách se v posledních desetiletích z nějakého důvodu zakořenil názor, že matka má být s dítětem doma minimálně tři roky a přes to nejede vlak. Pracující matky jsou tak často kamenovány svým okolím a vyloučeny ze všech mateřských gangů. Protože co kdyby ty bezohledné kariéristky infikovaly někoho dalšího?

Je otázkou, kde se tato zakořeněnost a konzervatismus vzali. Vždyť mateřská dovolená v Ghaně trvá jen 12 týdnů (kdy je placená stejně jako kdyby žena navštěvovala zaměstnání) a 65 % matek se vrací do práce již během prvního roku svého miminka. V Indii činí mateřská dovolená 26 týdnů - a pozor, to jen pokud jste prvorodička nebo druhorodička. Pokud ne, máte smůlu a mateřská se Vám krátí na 12 týdnů. Asi už máte praxi v mateřském time-managementu a zotavování po porodu, tak víc nepotřebujete... Nutno dodat, že v Indii je nejmenší podíl zaměstnaných žen, a to jen něco málo přes čtvrtinu. Dvanáct týdnů trvá i mateřská dovolená ve vyspělých Spojených státech amerických a navíc se netýká úplně všech žen. Do roka od porodu se do práce vrací 70 % a 60 % se vrací dokonce do pěti měsíců. Japonsko je poměrně štědré, s miminkem můžete být doma celý rok. Téměř 32 % žen pracujících na plný úvazek se do práce vrací do roka. 89 % Nizozemek se vrací do práce během prvního roka svého mrňouska. Ve Francii 80 % žen s devíti až jedenáctiměsíčním miminkem pracuje nebo si minimálně hledá práci.

Tak, pořád se Vám zdá přehnané dát dítě v patnácti měsících do jesliček s usměvavými tetami, hromadou hraček a starší "security" ségrou? A to ještě na dopoledne? Samozřejmě, v některých státech se mateřská (rodičovská) dovolená přibližuje našemu standardu, např. v Německu či ve Švédsku, ale takovýchto zemí je menšina a tak celosvětově buď musí většina matek do práce okolo prvních narozenin svého dítěte, nebo se musí prostě uskromnit.

Je tedy fajn, že v ČR mámě možnost být na mateřské 28 týdnů (s dvojčaty a vícerčaty 37 týdnů), kdy dostáváme cca 70 % denního vyměřovacího základu a následně můžeme až do tří let zůstat doma s dítětem za menší, ale aspoň za nějaké podpory. A komu by to bylo málo, může doma zůstat až do sedmi let jednoho dítěte (v případě dvou a více dětí do patnácti let nejstaršího z nich) a stát za něj po celou dobu platí sociální a zdravotní pojištění. Celosvětově se tak jedná o dost luxusní záležitost. Ano, kdo chce, ať stráví se svým dítkem doma několik let. Určitě mu (dítěti i rodiči) to bude jen k dobru. Ale na druhou stranu by se neměly odsuzovat ani pracující matky, které by se rády seberealizovaly, a které zároveň zvládají předávat svá životní moudra a zkušenosti svým ratolestem. Tak jako u všeho, i u času stráveného s dětmi platí pravidlo, že nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

P. S.: Více informací o mateřské dovolené v jiných státech se dozvíte zde.