JEPICE

17.01.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 75 %

Plakáty na knížku Jepice od britského autora Jamese Hazela jsem viděla v metru a následně této knížce začalo dost lidí psát ve facebookové skupině věnované knihám a čtenářům. Na databázi knih má Jepice velmi dobré hodnocení, a tak výpůjčce z knihovny nestálo nic v cestě.

Kniha je autorovou prvotinou, ale podle úvodníku se jedná o počátek knižní série s detektivem Charliem Priestem, takže se v dohledné době můžeme pravděpodobně těšit na další díly.

Upřímně musím říct, že jsem od knihy čekala něco víc. Kniha mě neurazila, ale ani nenadchla. Závěr (cca posledních 100 stran ze 460) byl ale poměrně dobrý a pěkně i logicky vysvětlený. Nicméně kdyby první část knihy byla aspoň o 100 stránek tenčí, určitě by to neuškodilo.

V knize se prolínají dvě dějové linky, jedna ze současnosti, druhá z období konce druhé světové války. Od prolínání dějových linií jsem také čekala o něco více. Kdyby nebylo dobrého konce, hodnotila bych knížku 65 %. Díky konci, který měl spád a konečně mě vcucnul do děje, hodnotím knížku 75 %.

Hlavní postavou je bývalý policejní vyšetřovatel a nyní prestižní londýnský právník Charlie Priest. Děj se rozbíhá v okamžiku, kdy se k Charliemu vloupá ozbrojený muž a požaduje po něm tajná data, která ale Charlie nemá. Charlie se nakonec díky zkušenostem z doby, kdy býval policejním vyšetřovatelem, přepadení ubrání, nicméně o několik dní později je tento lupič nalezen mrtvý a jeho otec, bohatý podnikatel, si najímá Priesta, aby vyšetřil rituální vraždu jeho syna.

Pátrání detektiva zavádí až do období druhé světové války, kdy německý lékař v koncentračních táborech mučil vězně podáním jedu, který dokázal ochromit každičký nerv v těle, ale zároveň bránil mozku, aby se vypnul a člověk tak ztratil bolestí vědomí. Oběti tak neskutečně trpěli a ubližovaly samy sobě. Tyto vraždy se ovšem začaly dít i v současnosti a tak detektiv Priest musí jednat velmi rychle, aby tomuto nelidskému jednání co nejdříve zabránil.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum