JARO VS. PODZIM

23.07.2018

Ve článku BLBĚ NAROZENÉ DĚTI jsem analyzovala vhodnost narození dětí z hlediska školky. Došla jsem k závěru, že ze školkového hlediska je nejlepší, aby se děti narodily o hlavních prázdninách, tj. v průběhu července a srpna a za super ideální datum jsem označila 31. 8. V závěru jsem ale nakousla další hledisko rození dětí, a to pohodlnost pro rodičku, kdy například matka kvůli tomu, aby její dítě šlo přesně ve třech letech bez potíží do školky, musí rodit na rozohněném porodním sále a tahat se přes největší vedra s vorvaním břichem. Všechno má tedy svá pro a proti.

Jaké jsou moje zkušenosti s listopadovým a dubnovým porodem? Listopadový porod byl dobrý v tom, že už byla tak akorát zima na zimní kabát, tudíž jsem při odchodu z porodnice měla čím zamaskovat povislé poporodní břicho. Koncem dubna už to bylo o něco složitější, teploty okolo 20 °C nejsou pro zimní kabáty příznivé, navíc za notného přispívání hormonálních návalů, a vypasovaná jarní bunda (jinou nevlastním) poporodní břicho zase až tak nezakryje.

Před jarním porodem jsem se docela obávala jarního přílivu pylů a s tím spojené alergie. Ale zjistila jsem, že moje tělo je velmi chytré a tak si v rok porodu dalo pauzu od přehnaných reakcí na kytičky a stromečky a já byla svědění ve všech otvorech hlavy, pšíkání a neustálého smrkání ušetřena. Nicméně o rok později (tj. letos) se mi to vrátilo i s úroky. A rozhodně nenaletím na tučně zaplacenou novinářskou kachnu o tom, že to je kvůli znenadání rozkvetlým jehličnanům, které kvetou jednou za uherák. Já prostě vím, že za moje potíže může řepka, kterou všichni nenávidí hlavně kvůli údajnému smradu. K tomu se já (bohudík) nemůžu vyjádřit, jelikož díky alergii jsem ztratila veškerý cit v nose a necítím ani když se syn pokaká až na záda. To se dá možná považovat za výhodu. Pro mě. Synovi asi trochu vadí, když si půl dne nevšimnu, že je pokakaný.

Přejděme ale k výhodám jarního porodu. Když rodíte na jaře, je den ode dne líp. Je čím dál tepleji, sluníčko svítí čím dál víc, vy máte čím dál víc energie a svět je prostě krásný. Když rodíte na podzim, jediný veselý bod, který vás v tom sychravém počasí a pozdeji v městské plískanici čeká, jsou Vánoce. A ani ty si s relativně čerstým miminkem nemusíte úplně užít, protože si prostě neodpočinete. Teda ne, že byste si během Vánoc se staršími dětmi odpočinuli. Jakmile jednou máte děti, zapomeňte aspoň na desetiletí na sezení u Popelky nebo Šíleně smutné princezny a ujídání cukroví, česnekové pomazánky a pití svařáčku.

Nehledě na to, že když rodíte na podzim, máte docela velkou pravděpodobnost, že by vaše dítě mohlo být štír. A to fakt nechcete. Štíři jsou na zabití. Já sama jsem štír, tak vím o čem mluvím. A když štír má štíra, je to prostě masakr. Ještě to může zachránit, že štíři v rodině budou opačného pohlaví, to se ten negativismus může vykrátit a nedělá to v rodině neplechu, ale jakmile jsou dva kohouti (v našem případě dvě godzilly) na jednom smetišti...

Pokud se dítě narodí na podzim, musíte ho čím dál tím více oblékat a čím dál tím víc vám tedy trvá, než se vybatolíte z bytu. Naopak po jarním porodu oblékáte dítě míň a míň, až má na sobě jen plenku. To je super praktická věc. Ráno jen přebalíte dítě, hodíte ho do kočárku a jdete na prochajdu. Žádná bodíčka, punčocháče, oteplováky, overaly, čepičky, které neustále padají do očí a děti se kvůli nim pořád vztekají, rukavičky, které nemůžete na ty pidi ručičky nandat... Nic z toho nepotřebujete. Sice pak do toho budete oblékat půlroční dítě, což je možná ještě horší, protože půlroční děti už začínají mít vlastní názor, ale to je problém vašeho budoucího já.

Dle výše uvedeného je asi zřejmé, že se přikláním k jarním porodům. Myslím, že příroda to zařídila správně a že to tak má být. Sluníčko a teplo jsou prostě poporodní rekonvalescenci velmi nakloněny a čerstvá maminka nabírá více a více energie než v jiných ročních obdobích.

Samozřejmě ale vše má své výhody a nevýhody a navíc snad nikdo nemá takový luxus, aby si miminko "objednal" na konkrétní měsíc. Takže závěr je stejný jako u výše zmiňovaného článku: je opravdu jedno, jestli se děti narodily v lednu, v květnu nebo v září. Hlavně, že se narodily.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum