JAK JSEM PROPADLA JÓZE

30.01.2018

Bude to znít jako klišé, ale józe jsem doslova propadla. Deset let jsem si myslela, že jóga je sport pro staré a nemohoucí a že to tedy rozhodně není sport pro mě. Proto jsem při každé návštěvě fitness centra dávala přednost dynamičtějším hodinám, jako jsou např. Alpinning, Bosu, Trampolíny, Spinning a spol. Pohrdavě jsem pak koukala na paní (které opravdu byly staršího věku) chystající se na jejich hodinku jógy.

Dlouhých deset let mi trvalo, než jsem se do tajů jógy ponořila, a jóga mě zcela pohltila. Po první hodině jsem si řekla, že na té józe něco je. Po druhé hodině jsem se do jógy zamilovala a po třetí hodině jsem už koukala na internet, jaké zlepšováky a pomůcky si můžu pro zkvalitnění hodin přikoupit.

A jak jsem se k józe vlastně nakonec dostala? Dalo by se říct, že omylem. Po druhém porodu jsem se chtěla dát co nejdřív do pořádku a do kondice. Zároveň jsem měla dvě malé děti, tak jsem hledala něco časově nenáročného, co bych si mohla cvičit ideálně sama doma, když obě děti budou spát. Neměla jsem čas nikam chodit (a pokud jsem čas měla, nebylo zrovna po ruce hlídání) a navíc mi bylo líto dávat poměrně dost peněz za hodinu sportu. Chtěla jsem začít něčím jednodušším, abych tělo po šestinedělí postupně navykla na zátěž. (Ano, začala jsem cvičit hned po skončení šestinedělí, když mi paní doktorka na kontrole potvrdila, že je vše ok a já můžu začít žít "běžným" životem. Ufff.) V tu chvíli mě napadla jóga. Myslela jsem si, že to bude jen přechodné období a za pár týdnů, a až se moje břicho trochu zpevní a zbaví diastázy, (rozestupu břišních svalů vzniklým během těhotenství) vrátím se zpět ke "skutečným sportům".

Takže jsem se jednoho dne odhodlala a pustila jsem si na YouTube video, ve kterém předcvičuje vinyasa jógu Hilaria Baldwin. V tu dobu jsem ani nevěděla, co to vinyasa jóga je a jaké další typy jógy existují (teda, slyšela jsem o power józe a aštanga józe, ale už jsem si pod tím nedokázala nic představit. O vinyasa józe jsem ale až do té doby ani neslyšela). Po deseti minutách jsem vykuleně koukala, co se všechno vlastně dá při józe dělat a co Hilaria se svým tělem dokáže. Až po několika dalších hodinách jsem zjistila, že "čaturanga", "pes hlavou nahoru" a "pes hlavou dolů" nejsou náhodné pozice, ale že se v józe opakují dost často a že jsou vlastně základem a spojovacím prvkem ve vinyasa józe.

Video trvalo dvacet minut a já se začínala potit. Neuvěřitelné! Myslela jsem si, že pocení není nikdo pod 70 let při józe schopen. Proto jsem si řekla, že s jógou budu pokračovat.

Od té doby jsem se začala o jógu zajímat čím dál více a troufnu si tvrdit, že o ní už něco málo vím. Informace jsem čerpala jednak z internetu, kde jsem si "googlila" otázky, které mě aktuálně napadly (např. co je "vinyasa joga"?), dále jsem zkoukla hodně videí na YouTube a našla lektory, kteří mi vyhovují. Začala jsem odebírat časopis o józe a začala jsem sledovat profily lidí na Instagramu, kteří se józe věnují. Zjistila jsem, že aniž bych to tušila, je mým životním cílem mít tělo jogínky. Jogíni mají opravdu krásná těla. Jsou poměrně dost hubení, ale mají vyrýsované svaly a neuvěřitelnou sílu, která na nich na první pohled nejde vidět, ale jakmile před vámi začnou provádět všechny svoje asány (jógové pozice), koukáte s otevřenou pusou. Jak se ta hubeňoučká holka, které se dají téměř spočítat žebra, dokáže postavit na ruce nebo na hlavu a u toho ještě dělat různé plynulé pohyby nohama? V józe se navíc nic nedělá švihem, ale všechno se provádí přes střed těla (core), čímž se posilují téměř všechny břišní svaly.

Také jsem zjistila, že jóga není jen sport, ale životní postoj a filozofie. Jóga nás vede ke splynutí s přírodou, k vrácení se zpět k našim kořenům a vyzývá nás, abychom opět žili v souladu s přírodními zákony a morálními zásadami.

V tomto bodě jsem józe již zcela propadla a myslím, že už není návratu. :- )

Vaše SuperMum