HYGGE

27.02.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 % 

(The Little Book of Hygge)

SUPERMUM HODNOCENÍ 70 % 

(Hygge - fenomén útulna)

Hygge - ze všech stran se na mě valil tento pojem a já jsem ho pořád nedokázala uchopit. Rozhodla jsem se tedy, že se do této problematiky ponořím hlouběji a zjistím, o co se přesně jedná. To se mi díky knihám "The little book of Hygge" od Meika Wikinga a "Hygge, fenomén útulna" od Signe Johansenové podařilo. Nejprve jsem ale začala tím, že jsem do internetového vyhledávače zadala heslo - "jak vyslovovat hygge" a konečně jsem se to dozvěděla! Není to žádný "hidž", jak už jsem taky někde slyšela, ale je to "hýge"! Zase jsem tedy o něco chytřejší. (Pokud vám můj fonetický přepis nestačí, také si zadejte do vyhledávače to samé heslo. :-)) 

ZAJÍMAVOSTI Z KNIHY "HYGGE - FENOMÉN ÚTULNA" *

V této knize jsem se dozvěděla, že Hygge je dánský i norský výraz pro pohodlí, spřízněnost, družnost a veselí. Podstatou hygge je "příjemné prožívání jednoduchých věcí v životě, ve společenství blízkých přátel a příbuzných".

Autorka uvádí, že pokud budeme trávit více času v přírodě, zvýší se naše sebeúcta, zlepší se naše fyzické zdraví a sníží se hladina stresu. Pobyt venku nám pomůže získat  životní nadhled. Podle autorky Skandinávci s živly nebojují. Naopak, "přijímají kontrast ročních období". 

Hygge je také o tom být aktivní v každém věku a to pomocí činnosti, která nás baví, protože nejde o to, jak vypadáme, ale o to, jak se cítíme. Proto bychom měli poslouchat své tělo a rozhodně bychom se neměli během naší aktivity strhat. 

V rámci hygge si můžeme dopřát trochu od všeho, co nám chutná, i když to není úplně zdravé. Měli bychom jíst jednoduše, čistě a pomalu, abychom si okamžiky u jídla pořádně vychutnali. 

Domy zařízené podle principů hygge jsou minimalistické, ale přesto hřejivé, s převahou přírodních materiálů, které podle autorky dodávají domům prvek nadčasovosti. 

"Vlídnost není jen o člověku samotném a o okamžicích tiché samoty, je také třeba trávit čas s ostatními, být společenský a mít potěšení z toho, dělat prosté věci společně."

ZAJÍMAVOSTI Z KNIHY "THE LITTLE BOOK OF HYGGE - THE DANISH WAY TO LIVE WELL" **

"Hygge je spíše o atmosféře a zážitku, nežli o majetku. Je to o tom, abychom byli s lidmi, které máme rádi, o pocitu domova a o pocitu bezpečí."

Dánům byla položena otázka, co si nejvíce spojují s hygge. Na prvních místech se umístily horké nápoje, svíčky, krby, Vánoce, stolní hry, hudba, prázdniny, sladkosti a koláče, vaření, knihy, neděle a narozeniny. Ve středu žebříčku se nacházely pojmy jako televize, bouřlivé počasí, alkohol, mazlíčci a oslavy. Konec žebříčku opanovaly rostliny, počítačové hry a sporty. Suverénním poraženým je Facebook.

Věci, které Váš domov udělají více hygge jsou hyggekrog (místo, kam si rádi sednete s přikrývkou, knihou a šálkem čaje), krb, svíčky, věci ze dřeva, věci z přírody (listy, oříšky, větvičky...), knihy, keramika, pokrývky a polštáře.

Hygge krabička první pomoci by měla obsahovat svíčky, kvalitní čokoládu, oblíbený čaj, oblíbenou knihu, oblíbený film nebo seriál, marmeládu, vlněné ponožky, výběr oblíbených dopisů, teplý svetr, poznámkový blok, příjemnou pokrývku, papír a pero, hudbu a foto album.

V jedné studii bylo tázáno okolo 4000 respondentů, jak jsou šťastní během různých aktivit, které musejí během dne splnit. Respondenti následně ohodnotili všechny aktivity na škále od 0 (nejsem šťastný při této aktivitě) do 6 (jsem velmi šťastný při této aktivitě). Nejméně bodů získaly činnosti jako osobní lékařská péče, domácí úkoly, finanční služby, prostírání stolů, mytí nádobí, praní prádla, žehlení, spravování oděvů, psaní rukou, domácí opravy, údržba automobilu, úklid, televize, video a počítač. Naopak na vrcholu se nacházely položky jako hra s dětmi, sport a cvičení, poslech hudby, lov, rybaření, procházky, kavárny a bary, sportovní události, společenské události a oslavy, náboženské akty, volný čas mimo domov, péče o domácí mazlíčky, procházka se psem, čtení nebo mluvení s dětmi a návštěvy. Přes 4 body získaly aktivity jako příprava jídla, vaření, zahradničení, osobní péče (mytí, oblékání), četba, odpočinek a nicnedělání, péče o starší děti, konverzace, telefonování, psaní zpráv a procházky.

Pojďme tedy trávit méně času uklízením a více času tím, co nás baví a nabíjí energií,

Vaše SuperMum

* JOHANSENOVÁ, S. Hygge - fenomén útulna. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, a.s., 2017. ISBN 978-80-7549-223-4.

** WIKING, M. The little book of hygge - The Danish way to live well. 1. vyd. Penguin Random House UK, 2016. ISBN 978-0-241-28391-2