HYDRATUJTE! aneb PITNÝ REŽIM

24.03.2018

A máme tu poslední část našeho seriálu o hydrataci! V minulých čtyřech dílech jsme se zabývali hydratací vnější a dnes nás na závěr čeká hydratace vnitřní, tedy pitný režim. 

PITNÝ REŽIM

Ideální je vypít denně 2 - 3 litry neperlivé vody nebo neslazeného čaje (pozor, že černý čaj, stejně jako káva, odvodňuje). Z čajů je tedy vhodné pít čaje ovocné, bylinkové, zelené nebo bílé. Mým oblíbeným čajem je čaj Tuareg, který kromě lístečků zeleného čaje obsahuje i lístečky máty a pak nádherně voní. Na závěr se doslazuje medem. Je to vynikající čaj, který dodá tělu spoustu energie a antioxidantů.

Na pitný režim dětí musíme dohlédnout, protože děti v zápalu hry žízeň nevnímají. Stejně tak starší lidi také nepociťují žízeň a je tedy dobré jim neustále připomínat, aby se napili.

Pokud máte problém dodržovat pitný režim, začněte den tím, že si ke snídani uvaříte pořádný hrnek čaje. Ten se snažte do dvou hodin od snídaně vypít. Pokud snídáte v práci, obstarejte si do kanceláře pěkný hrneček, ze kterého pro Vás bude radost pít. Následně během pracovní doby vypijte minimálně 1,5 l neperlivé vody. Zdá se to jako velké množství vody, ale vzhledem k tomu, že v práci trávíte minimálně 8,5 hodiny, to vychází na necelé 0,2 l za hodinu, což je jedna menší sklenička. Neperlivou vodu si přineste v PET lahvi, kterou postavíte na viditelné místo, např. na pracovní stůl. (Lahev ale vždy pečlivě uzavřete, aby se Vám nestala nehoda a její obsah neskončil ve Vašem počítači nebo v důležitých papírech.) Snažte se každou hodinu napít. Klidně si nastavte i budík, abyste na dodržování pitného režimu nezapomněli. Po návratu domů si opět uvařte velký hrnek čaje nebo načněte další lahev neperlivé vody. Tímto způsobem zvládnete vypít hravě 2-3 litry. Pitný režim přizpůsobte i počasí, fyzickému výkonu nebo zdravotnímu stavu.

Dle ajurvédy je vhodné den začínat (nalačno) vlažnou vodou ochucenou kardamonem a to z toho důvodu, že stejně tak jako obličej po probuzení touží po opláchnutí osvěžující vlažnou vodou, tak i vnitřek našeho těla touží po podobném probuzení a nakopnutí. Ajurvéda tedy doporučuje vypít 2 dcl vlažné až teplé vody s kardamonem. Je možné vypít i vodu se zázvorem nebo citronem.

Tímto uzavíráme náš pětidílný seriál o hydrataci. 

Hydrataci zdar,

Vaše SuperMum