HYDRATUJTE! aneb HYDRATACE BĚHEM TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU

11.03.2018

V minulých dílech našeho seriálu jsme se zabývali hydratací pleti a dekoltu (HYDRATUJTE! aneb HYDRATACE PLETI A DEKOLTU) a hydratací celého těla (HYDRATUJTE! aneb HYDRATACE TĚLA). Dnes nás čeká těhotenská a poporodní hydratace, kterou na sobě testuji už tři roky vkuse a myslím, že výsledky jsou patrné na první pohled. Opět si tedy zopakujme zlaté pravidlo: Hydratujte, hydratujte, hydratuje! A v těhotenství obzvlášť! Fakt se to vyplatí.

HYDRATACE BĚHEM TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU

V těhotenství je pokožka velmi namáhána, hlavně v okolí břicha, prsou, zadku a stehen. Proto když už jindy hydrataci tolik času nevěnujete, věnujte se jí aspoň během tohoto speciálního období. Základem je mazat břicho a prsa, popřípadě i zadek a stehna. A to ideálně od doby, kdy zjistíte, že jste těhotná. I když břicho ještě není velké, už ho můžete začít mazat a tím dodat pokožce elasticitu a důležité živiny. Až půjde do tuhého a bříško se skutečně bude zvětšovat, tato péče se vám vrátí i s úroky. Já jsem mazala v prvním a druhém trimestru ráno a večer kokosovým olejem a ve třetím trimestru jsem minimálně o víkendech mazala i přes den, tedy dohromady třikrát denně. A musím říct, že se tato péče i nadměrná spotřeba kokosového oleje velmi vyplatily. Žádné strie mé břicho nenavštívily. Kdo je náchylnější vůči striím, může preventivně mazat i prsa, zadek a stehna. Vhodným pomocníkem proti striím je buď kokosový olej nebo bambucké máslo. Kokosový olej je o něco levnější variantou a myslím, že je naprosto dostačující. Domnívám se, že je zbytečné utrácet tisíce za pidi lahvičky, které Vás "zaručeně" před striemi ochrání. Pokud se nebudete mazat pravidelně a často a nebudete dodržovat zdravou životosprávu (přiměřený pohyb a zdravá strava), nespasí Vás od strií absolutně nic.

Pokud máte po porodu nějaké jizvy, ať už po nástřihu hráze nebo po císařském řezu, je vhodné tyto jizvy (až budou plně zahojené a případně i po konzultaci s lékařem) masírovat a promazávat kokosovým olejem. Tím jizvy získají elasticitu a nebudou tak viditelné a ztuhlé.

Kojení dává prsům taky zabrat. Prsa se neustále zmenšují a zvětšují podle toho, kolik je v nich právě mléka. Proto je vhodné je v období kojení mazat také každé ráno i večer. (Mazání prsou v období kojení je důležitější než v období těhotenství, protože v těhotenství prsa nemění velikost tak často. V období kojení se naopak zmenší a zvětší několikrát za den, takže jejich pokožka je opravdu velmi namáhána.) Během kojení trpí i bradavky, které miminka věčně ožužlávají. Dopřejte tedy hydrataci i jim. Pravidelně je mažte kokosovým olejem, ideálně po každém kojení a zároveň ne bezprostředně před kojením.

Tolik z dnešního tématu. V dalším díle, který vyjde již zítra se můžete těšit na hydrataci vlasů a dětí!

Hydrataci zdar,

Vaše SuperMum