HROCH

05.07.2018

Na obrázku můžete vidět hrocha. Tedy jeho figurku. Tedy figurku hrošího miminka. Jak můžete soudit podle bojových poranění hrocha, tedy oprýskané barvy na jeho bocích, je to synova oblíbená hračka. Barva z hrocha neslezla jen tak. Bylo třeba vyvinout tolik síly, kolik jen všech osm synovo zoubků dokáže a hrocha neustále kousat, cucat, chroupat a podobně. Normálně s hrochem dost soucítím. Ale dneska mě hroch naštval. A to fakt hodně.

Syn dostal hysterický záchvat a já jsem se ho tedy jako vzorná matka snažila utišit a uchlácholit. Nic moc ale nepomáhalo. Vzala jsem tedy syna do náručí a mírně jsem s ním houpala a natáčela na všechny strany. Najednou syn ztuhl, zaostřil svůj pohled do dáli, vymrštil svou ruku, která ukazovala právě na figurku hrocha válející se na podlaze, a zcela jasně a zřetelně vykřikl: "Hroch!".

Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se nejednalo o roční nemluvně. Vzhledem k tomu, že se ale o roční nemluvně jedná, má celá tato situace dalekosáhlé následky. To, že první slovíčko obou dětí je "TÁTA!" jsem zkousla. Utěšovala jsem se tím, že "TÁTA!" křičí i na mě, a to v různých situacích, takže význam slova "táta" je dosti nejednoznačný. Může se jednat např. o: "Tady jsem!", "Nazdar!", "Věnuj se mi!", "Dej mi jídlo!", "Přebal mě!" a další. Pokud ale dítě ukazuje na hrocha a křičí u toho "Hroch!", o nějaké nejednoznačnosti nemůže být řeč.

Dcera na to šla systematicky. Po tátovi následovala máma, a poté babi a děda. Hroch byl její asi tak dvousté padesáté deváté slovo. Tak nějak jsem očekávala, že u syna budou mít jeho jazykovědné dovednosti podobný průběh. A ono ne. Napřed táta, potom hroch a bůhví kde skončí máma. Na této situaci je dobře vidět, jaké místo zabírají matky v rodinném hierarchickém žebříčku v očích (nejen) dětí. Ne nadarmo se říká, že mateřská je nejtěžší prací na světě. Dřete 24/7 bez nároku na dovolenou či adekvátní mzdu. Zastáváte veškeré existující povolání od opraváře, nákupčího, kuchaře, švadleny přes time manažera, manažera pro hru až po uklízečku. Nicméně soudě podle slovního hodnocení zaměstnavatele tento výkon stále není dostačující a proto mě v brzké době povýšení nečeká.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum