HOLOCAUST, SPOJENCI A OSVĚTIM

03.02.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 % 

Kniha pomocí přímých citací nacistů, přeživších osvětimských vězňů a tehdejších zahraničních médií či státníků vypráví o krutostech a zvěrstvech, které se v Osvětimi odehrály. Autor text rozdělil do tří částí, přičemž první dvě části citují hlavně nacisty a svědky osvětimských událostí. Ve třetí části autor rozebírá, jak postupně na povrch vyplývaly informace o systému, který byl v Osvětimi (i dalších koncentračních táborech) praktikován. Státníci tehdejší doby o tom spolu mluvili, média o tom psala, ale trvalo dlouhých 6 let, než Spojenci dokázali nacistům v precizně vymyšleném a vykonávaném systematickém vyhlazování Židů (a dalších "nevhodných" skupin lidí) zabránit.

Poslední dobou jsem na toto téma přečetla poměrně dost knížek a došla jsem k závěru, že se jedná o velmi vděčné a čtivé (i když velmi děsivé) literární téma. Čím víc se díky načtené literatuře do tohoto hrůzostrašného tématu ponořuji, tím více mi vrtá v hlavě otázka, jak je možné, že prakticky jeden jediný člověk dokázal v celém národu vyvolat tak silnou nenávist vůči jinému národu a dokonce zvládl své lidi tak zmanipulovat, aby sami vymýšleli "zlepšováky", jak zabít co nejvíce lidí naráz. A jak je možné, že později bylo největším nacistickým problémem odstranění mrtvol, kterých se díky šílené vraždící rychlosti nestihli zbavovat.

CO JSEM NEVĚDĚLA O HOLOCAUSTU A OSVĚTIMI

 • Osvětim se skládala z hlavního tábora Osvětim I, koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau (Březinka) II, koncentračního tábora Osvětim III-Monowitz a z dalších celkem 46 pobočných táborů.
 • V Osvětimi zemřelo 1 100 000 obětí, z toho 90 % Židů a více než 200 tisíc dětí. 
 • Dalšími oběťmi byli vězni, Romové, svědkové Jehovovy, homosexuálové, komunisté a socialisté. 
 • Správa koncentračních táborů a konečné řešení židovské otázky byla úkolem nejbližšího spolupracovníka Adolfa Hitlera, říšského vůdce Heindricha Himmlera.
 • Do prvních plynových komor byl vpouštěn kysličník uhelnatý. Později nacisté začali používat Cyklon B, který se používal k hubení hmyzích škůdců. Výrobek byl prodáván ve formě krystalů, absorbujících tekutý kyanovodík. Při kontaktu se vzduchem o teplotě 27 °C se začal z krystalů uvolňovat kyanid, díky kterému lidem selhaly dýchací svaly.
 • Hitlerovi se velmi líbilo použití Cyklonu B, mimo jiné i kvůli asociaci s hubením škůdců.
 • Nacisté nejprve naháněli své oběti do "jakýchkoliv" hermeticky uzavřených prostor. Později ale potřebovali zvýšit důvěryhodnost (aby oběti nekladli před smrtí takový odpor) a prostory vybavili atrapami sprch a cedulemi upozorňujícími, že prostor slouží k mytí a dezinfekci. 
 • Díky tomu, že plynové komory byly vydávány za sprchy, odpadla nacistům práce se svlékáním mrtvol. Mrtvoly byly svlékány jednak kvůli tomu, že oděv představoval pro nacisty bohatství, a jednak kvůli tomu, že (v případě zakopání do příkopů) oděv zabíral v "hrobech" místo. 
 • Osobní věci byly vězňům okamžitě zabaveny a uzamčeny ve velkých skladech, kterým se v táborovém slangu říkalo "Kanada", neboť symbolizovaly nesmírné bohatství.
 • Nacisté vězňům holili hlavy, aby jejich vlasy později mohli prodat nebo zpracovat. Lidské vlasy se zpracovávali na průmyslovou plsť a tkali na přízi. Z rozčesaných a ustřižených ženských vlasů se vyráběli mimo jiné vložky do bot. 
 • Dochovalo se několik tajných zpráv od vězňů, kteří sepsali své zážitky a následně je tajně vložili do sklenice a zakopali.
 • Firma AEG dodala do Osvětimi elektroinstalaci. 
 • Druhým nejstrašnější táborem byla hned po Osvětimi Treblinka, kde zemřelo 800 - 900 tisíc lidí.

Nechť se v historii lidstva již nic podobného neopakuje,

Vaše SuperMum

Zdroj: ELBL, P. B., Holocaust, Spojenci a Osvětim. 1. vyd. Praha: NOOS s.r.o., 2015. ISBN 978-80-88117-00-1.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

NA VLASTNÍ KŮŽI