FILOZOF, KTERÝ NEBYL MOUDRÝ

18.09.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

Filozofa napsal autor bestselleru "Muž, který chtěl být šťastný", francouzský psycholog, spisovatel a odborník na rozvoj osobnosti Laurent Gounelle. Ve Filozovi autor opět nenásilně do čtivého příběhu vkládá životní moudra, inspiraci a témata k zamyšlení.

Příběh pojednává o profesorovi filozofie Sandrovi, který se vydává do džungle, aby se pomstil místním indiánům za smrt své manželky, kterou zde rituálně obětovali. Po příjezdu na místo (za doprovodu znalců místního terénu Krakuse a jeho mužů) zjišťuje, že si indiáni žijí velmi šťastným životem a že ačkoliv toho mají velmi málo (minimálně z pohledu západního světa), mají vlastně vše, co potřebují.

Sandro se rozhodl, že indiánům vezme jejich štěstí a tak dával Krakusovi úkoly, kterými je měl o jejich štěstí připravit, což se ukázalo být tvrdým oříškem, protože indiáni brali vše s lehkostí a nadhledem. Například když Krokus úmyslně rozházel a zašpinil čerstvě vyprané prádlo jedné indiánce a snažil se ji přesvědčit o tom, že to někdo udělal schválně a že to je práce navíc, indiánka odpověděla, že to nevadí, protože za chvilku to bude mít znova hotové a že to pravděpodobně udělal vítr, protože nikoho ve vesnici by taková zlomyslnost nenapadla.

Poté Krakus zničil jinému indiánovi jeho luk. Ale indián se tím vůbec netrápil. Místo toho Krakusovi odpověděl: "Ten předmět už neexistuje. Proč bych měl být zklamaný kvůli něčemu, co neexistuje?"

Dále se snažili indiány naučit poslouchat pravidelné špatné zprávy. Na to si vybrali přitažlivou indiánku, aby se na ni všichni chtěli dívat a poslouchat ji a indiánka pak na pokyny Krakuse pravidelně předříkávala špatné zprávy, které se ve vesnici staly. S výběrem ženy - zpravodajky byla pověřena šamanka Elianta, která si ale zadáním "vybrat nejhezčí ženu" nevěděla moc rady. "Jak ji vybrat? Eliantu nikdy nenapadlo srovnávat příslušnice kmene mezi sebou. Jak to udělat? Všechny jsou krásné. Jak na to?" Poté vybrala nejstarší ženu kmene, která byla krásná svými znalostmi a moudrostí. To se samozřejmě Krakusovi nelíbilo a tak musel do výběru zpravodajky zasáhnout.

Nyní již přitažlivou ženu-zpravodajku Krakus učil, jak vyvolávat závist. "Když budeš přitahovat pohledy mužů, všechny ženy ti budou závidět a budou se ti chtít podobat." "Ale každá je přece jiná! Proč by se mi měly chtít podobat?"

Poté se Krakus snažil v indiánech vyvolat touhu po větším bydlení a větším osobním prostoru. Indiánům dříve stačily malé chýše poblíž sebe, aby k sobě měli všichni blízko. "Krakus byl zlostí bez sebe. Nepodařilo se mu indiány přesvědčit, aby přistoupili na jeho nápad postavit oddělené chýše a ploty."

Následně se snažil indiánům vysvětlit, že když se na ně někdo usmívá, neznamená to, že je to přítel. "Víš, proč se na tebe usmívá?" "Protože je rád, že mě vidí?" "To si myslí jen naivkové. Je totiž klidně možné, že se ti posmívá nebo ti pochlebuje, aby od tebe něco získal..." "Aha." "Můžeš nějak zjistit, proč se na tebe opravdu usmívá? Ne? Tak se na něj neusmívej! Musíš být ve střehu, jinak se pokaždé necháš napálit. Nebo tě budou mít za hlupáka. Ten, kdo je inteligentní, se pořád neusmívá."

V neposlední řadě se Krakus snažil mezi indiány vyvolat boj o to, kdo je lepší, silnější, nadanější...

V závěru knihy se dozvíme, jestli se Krakusovi podařilo přeměnit indiány podle západního světa a vzít jim jejich štěstí a také se dozvíme, že není nic vše tak, jak se zdá.

CITÁTY Z KNIHY

"Trochu lovili, sbírali ovoce, ale převážnou většinu času ti chudáci evidentně neměli co dělat. Nechávali čas jen tak plynout."

"Intenzivně prožívají každý okamžik, nic neočekávají a nemyslí na to, co budou dělat za pět minut, za hodinu nebo příští týden. Když se dívají na květinu, dívají se na květinu. Když někoho poslouchají, poslouchají ho..."

"Každé sousto si vychutnávají v tichosti a jsou si plně vědomi svých pocitů. Hluboce prožívají každý okamžik. Když jsou v přítomnosti někoho jiného, neočekávají od něj Příjemné čtení,obdiv, úctu a já nevím co ještě. Jsou vždy upřímní. Nesoudí druhé, takže se ani nebojí, že by byli sami souzeni. Jsou....svobodní."

Knížka by určitě měla mít čestné místo v každé knihovničce, ale protože se mi knížka "Muž, který chtěl být šťastný" líbila o něco více, dávám Filozofovi 80 %.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

GOUNELLE, L Filozof, který nebyl moudrý. 1. vyd. Praha: Rybka Publishers, 2013. ISBN 978-80-87067-14-7.