ELSYINO TAJEMSTVÍ

11.05.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 %

Zatím nejlepší knížka, kterou jsem od švédské spisovatelsky Camilly Läckberg četla! Musím se přiznat, že u některých knížek (ať už od Camilly nebo od jiných autorů) někdy přeskakuji sáhodlouhé popisné odstavce, ale tuto knihu jsem přečetla jedním dechem poctivě od začátku do konce a ačkoliv jsem zhruba od dvou třetin tušila, kdo by mohl být vrah, stále jsem vlivem dalších dějových linií byla nucena číst poctivě dál a dál, a to i přesto, že kniha má 430 stran.

Jako všechny knihy od této autorky, se zde prolínají dvě dějové linii. Jedna z let 1943-1945 a druhá ze současnosti. Centrem dění je opět švédské městečko Fjällbacka a jako vždy vraždu vyšetřuje spisovatelka Erika a policista Patrik, které autorka do svých knih obsazuje již od začátku a jejich vztah se každým dílem vyvíjí od opětovného shledání se,  chození, přes narození dcery až po svatbu.

V tomto díle se Erika s Patrikem dohodnou, že po roce, který Erika strávila na mateřské, si dvojice role prohodí a Patrik tedy bude doma s dcerou, zatímco Erika bude psát svou novou knihu. Po pár dnech na rodičovské dovolené to ale Patrika opět láká do práce a tak se částečně podílí na vyšetřování vraždy.

Případ začíná tak, že během vloupání teenagerů do domu dvou starých mužů - bratrů, je jeden z nich nalezen mrtvý. Jedná se o experta na druhou světovou válku, kterému shodou okolností Erika nedávno přinesla starou německou medaili, kterou nalezla mezi věcmi své zesnulé matky. Poté Erika zjišťuje, že její matka se s mrtvým expertem v mládí velmi dobře znala. Do dětské party patřil ještě bratr zavražděného, dívka Britta a chlapec Frank. Erika se vydává za Brittou, aby ji vyzpovídala, ale nic moc se nedozví, protože Britta trpí alzheimerem. Když je o několik dní později zavražděna i Britta, je jasné, že někdo se snaží utajit tajemství staré šedesát let.

Erika se postupně dovídá o minulosti své matky a o tom, co vše si musela během svého dospívání vytrpět a proč se z ní stala tak chladná a nepřístupná žena, která ani svým dcerám nedokázala dopřát dostatek lásky.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum