DOMÁCNOST BEZ ODPADU

29.04.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 75 %

Autorka Bea Johnosonová popisuje ve své knize Domácnost bez odpadu s podtitulem "Jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu" přechod od typické americké konzumní společnosti k domácnosti bez odpadu. Autorka představuje své zásady 5Z, tedy Zamítnout - Zredukovat- Zužitkovat - Zrecyklovat - Zkompostovat.

Zamítnout bychom měli jednorázové plastové výrobky (igelitové tašky, platové lahve, kelímky, brčka...), tretky zdarma a nevyžádanou poštu.

Při redukování bychom se měli zamyslet nad svou předchozí spotřebou a dále bychom měli zredukovat současnou i budoucí spotřebu a měli bychom zredukovat činnosti, které ke spotřebě vedou.

Dále bychom měli zužitkovat to, co spotřebováváme a nemůžeme to zamítnout nebo zredukovat. Měli bychom nakupovat s opakovaně použitelnými taškami a obaly a dát přednost opakovaně použitelným produktům před jednorázovými. Měli bychom své věci sdílet s ostatními a nakupovat z druhé ruky. Měli bychom prodlužovat životnost věcí, a to jejich opravou, úpravou, vrácením a záchranou.

Mezi základní zužitkovatelné produkty autorka řadí nákupní tašky, termokelímky, zavařovací sklenice, láhve, látkové tašky, hadry, kuchyňské utěrky, látkové ubrousky, kapesníky a dobíjecí baterie.

Dále se autorka zabírá různými oblasti, kde můžeme odpad zredukoval, a to kuchyní a potravinami, koupelnou, ložnicí a šatníkem, úklidem a domácími pracemi, pracovnou, dětmi a školou, dárky a cestováním

V oblasti kuchyně bychom si měli položit několik otázek:

Není to rozbité?

Není o prošlé?

Používám to pravidelně?

Potřebuji jich víc?

Je to nebezpečné pro zdraví mé rodiny?

Nechávám si to, protože "musím"? Nechávám si to, protože "to má každý"?

Stojí to za ten čas, který mi zabere úklid?

Můžu ten prostor využít pro něco jiného?

Můžu to použít opakovaně?

Autorka se díky své metodě zbavila kuchyňského robota, mikrovlnky, otvíráku na konzervy, odstředivky na salát, válečku na těsto, vykrajovátek na těsto, škrabky na citronovou kůru, lisu na česnek, mašlovačky, škrabky, prkýnek na krájení, forem na dorty, prostírání a ubrusů, dekorací, grilovacích jehel a dalších věcí.

V koupelně se autorka zbavila všeho škodlivého. Zde se řídila seznamem Tucet toxinů, který vypracovala nadace Davida Suzukiho. Těchto tucet toxinů patří mezi nejnebezpečnější chemikálie a patří mezi ně: BHA a BHT, Azobarviva, DEA, Dibutyl ftalát, konzervační látky uvolňující formaldehyd, parabeny, parfémy, PEG, vazelína, siloxany, laurethsulfát sodný a triclosan. Autorka v této kapitole uvádí seznam líčidel, která si vyrábí podomácku sama, např. zubní pastu, cukrový epilační vosk, tvářenku (smícháním kakaa, skořice a namleté sušené červené řepy), řasenku, rtěnku (vařením červené řepy), sprej na vlasy a další.

Co se týká šatníku, autorka doporučuje nakupovat v second handech a udržovat minimalistický šatník.

V kapitole Domácí práce, údržba a úklid autorka uvádí recept na základní čistící prostředek, který vznikne smícháním 1 hrnku vody a ¼ hrnku octa. Dále autorka udává tipy pro úklid, praní a zahradničení.

V souvislosti s kapitolou Pracovna autorka uvádí recept na domácí lepidlo, které vytvoříme uvařením ½ hrnku vody, do kterého zamícháme polévkovou lžíci světlé hladké mouky a jednu polévkovou lžíci kukuřičného škrobu. Směs vaříme do zhoustnutí. Poté do ní přidáme polévkovou lžíci bílého octa. Lepidlo bychom měli skladovat v malé skleničce a nanášet ho malým štětcem.

Podle mě se jedná o zajímavou myšlenku, ale místy jsem měla pocit, že čtu spíše utopistický román, nežli populárně-naučnou publikaci. Všechny tipy najednou je poměrně nereálné v dnešní konzumní společnosti dodržovat (zde narážíme na problém, že pokud chceme žít v domácnosti bez odpadu, musíme v tomto směru proškolit i rodinu a přátele, aby nás obaly nezahrnovali), ale každý si určitě dokáže v knížce najít "to své", čím se bude v budoucnu řídit. Minimálně omezení plastových tašek, kelímků a brček je podle mého docela reálné a sama se tím řídím - vždy mám ve své kabelce dvě pěkné designové plátěné tašky, do kterých se vejdou i velké nákupy. Šetřím tak životní prostředí i svou peněženku. Přeci jen tři koruny sem a tam a za celý měsíc z toho může být i pár stovek. A to já radši půjdu do kina nebo na dortík. Nebo na obojí. 😊

Příjemné redukování odpadu,

Vaše SuperMum

JOHNOSONOVÁ, B. Domácnost bez odpadu. 1. vyd. UNIPRESS spol. s.r.o., Praha, 2016. ISBN 978-80-87917-33-6.