DO PR****, DĚLEJTE, CO MÁTE RÁDI

02.04.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 90 % 

Konečně kniha od Johna C. Parkina, která na mě udělala dojem. Na rozdíl od předchozích dvou knih, které jsem četla, a které na mě sice svou myšlenkou dojem udělaly, ale konceptem nikoliv, se mi tato kniha líbí jak myšlenkou, tak koncepčně. Hned první kapitolu jsem si zamilovala už jen kvůli jejímu nadpisu: "Co tam dělá to vejce?" Tuto otázku jsem si kladla hned od okamžiku, kdy jsem poprvé obálku této knihy viděla. Obálka je téměř celé černá, jen v pravém dolním rohu na nás kouká téměř dokonalé volské oko. S názvem knihy mi vajíčko nešlo vůbec dohromady. Nicméně sotva jsem knížku otevřela, hned jsem byla uvedena do autorova rozhodování ohledně obálky této knihy.

Po vysvětlení záhady volského oka autor shrnul svůj životopis o tom, jak kdy dělal nebo nedělal to, co má rád a jaké z jednotlivých období jeho prací plyne ponaučení. Poté sepsal desítky sprostých manter, které se dále v knize vyskytují speciálně zvýrazněny, abychom je nemohli přehlédnout.

Kniha je rozdělena do šesti částí. První část slouží ke zjištění, zda-li děláme to, co máme rádi. Druhá část vysvětluje, proč dělat to, co máme rádi (např. protože život je krátký). Ve třetí části bychom měli hledat a najít to, co máme rádi. Čtvrtá část nás učí dělat, co máme rádi. Pátá část pojednává o životu, ve kterém bychom dělali, co máme rádi, a závěrečná část radí, jak se uživit tím, co máme rádi.

Autor si pro nás zezačátku knihy připravil dotazník o pěti otázkách. Měli bychom si odpovědět na otázky "Jak moc mám rád svou práci?", "Zvládám dělat během pracovní doby to, co mám rád?", "Kolik existuje věci, které bych dělal rád, ale nedělám je?", "Když jsem byl mladý, dělal jsem to, co mám rád, více, nebo méně než dnes?" a "Dokážu si představit situaci, kdy bych dělal podstatně víc toho, co mám rád, než dělám dnes?" Odpovědi na tyto otázky bychom měli zanést na stupnici od jedné do deseti, přičemž jednička znamená odpověď "moc ne" a desítka "vážně dost".

Autor pro nás připravil i další cvičení. Měli bychom si položit následující otázky a zapsat si odpovědi na ně do svého zápisníku. Co dělám rád? Co jsem v minulosti dělával rád? Co si dokážu představit, že bych rád dělal v budoucnu? Dále bychom se měli zamyslet nad tím, co děláme neradi, nebo co dokonce nesnášíme. Nabízí se i otázka, co bychom dělali, kdybychom si mohli vzít rok volna. A co bychom rádi vlastnili.

Pokud váháme nad tím, jestli něco děláme rádi, měli bychom si podle autora odpovědět na následující otázky: "Těším se, až to zase budu dělat?", "Naplňuje mě myšlenka na tuto práci energií, nebo spíše pocitem únavy?", "Dělal bych tuto činnost i zadarmo?", "Dělal bych tuto činnost i kdybych nemusel?" "Pořád to ještě dělám rád?"

CITÁTY

"Nedělat, co nemáte rádi, je stejně důležité jako dělat, co máte rádi. Semtam přitom někoho zklamete."

"Všichni doopravdy úspěšní lidí, se kterými jsem se setkal, mají rádi to, co dělají. Nic nepřitahuje peníze tak jako nadšení."

"Tajemstvím života je nalézt lidi, kteří vám zaplatí za dělání toho, za co byste klidně i zaplatili, jen abyste to mohli dělat, tedy pokud byste na to měli peníze. Sarah Caldwellová"

Autor uvádí, že pokud budeme dělat to, co máme rádi, budeme šťastnější, zdravější, úspěšnější a bohatší.

Tak do**** dělejme, co máme rádi!

Vaše SuperMum

Zdroj: PARKIN, J. C. Do pr****, delejte, co máte rádi. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, a.s., 2017. ISBN: 978-80-7549-272-2.