DÍVKA, JIŽ JSI TU ZANECHAL

05.08.2019

Romány moc nečtu, ale tenhle jsem vydržela číst celý den vkuse (rozuměj ve chvílích, kdy mi to děti dovolily) a to až do dvou do rána (na úkor svého spánku!)! Něco na té knížce asi bude. Je to má druhá knížka od autorky jojo Moyes a nasadila vysokou laťku. Před románem Dívka, již jsi tu zanechal, jsem četla ještě Než jsem tě poznala. Druhý zmiňovaný román není úplně špatný, ale rozhodně ve mně nevyvolal wow efekt (na rozdíl od Dívky, již jsi tu zanechal 😊).

Román se odehrává ve dvou časových rovinách. Okolo roku 1917 a následně o bezmála sto let později.

Časovou linku z minulosti jsem hltala hned od začátku (naštěstí jí knížka i začínala). Na současnost jsem si nejdříve musela zvyknout, protože mi nepřipadala dost atraktivní. Pak se ale linky začaly proplétat a já pak už jen dychtivě obracela stránku po stránce, abych se dobrala rozuzlení příběhu.

Ústřední postavou je Sophie - manželka francouzského malíře, který je roku 1916 povolán na frontu. Sophie zůstává se svou rodinou v okupovaném francouzském městečku. Po manželovi ji zbyl jen netradiční obraz - její portrét, který v domě vystavuje i přes zkaz německých okupantů.

Když je do městečka povolán nový Herr Kommandant a navštíví Sophiin dům, obraz spatří, a protože trochu rozumí umění, ihned si ho oblíbí. Sophie využije příležitosti a snaží se přes obraz zachránit svého manžela z fronty a setkat se s ním. Umožní jí to německý důstojník? Nebo Sophii jen využije a obraz si vezme tak jako tak?

O sto let později sledujeme případ Liv Halstonové, která Sophiin obraz získala darem od svého již zesnulého manžela a má tak pro ni vysokou hodnotu. Když Liv přijde dopis od organizace vracející nezákonně zabavený majetek z minulosti, ve kterém je požádána o navrácení obrazu potomkům slavného malíře, odmítá to udělat. Hodnota obrazu navíc pro Liv vzrůstá tím, že odhaluje Sophiin příběh plný lásky, utrpení a cesty ke svobodě. Liv je dokonce jít s malířovy dědici do soudního sporu a přijít o svůj dům a práci. Postupně odhaluje Sophiin příběh a zjišťuje, co se jí před sto lety stalo. To má i velký vliv na to, komu obraz nyní připadne...

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

SUPERMUM HODNOCENÍ 90 %