DĚTSKÝ JÍDELNÍČEK

23.08.2018

Když jsem svým dětem začala vařit příkrmy (což bylo vždy od začátku sedmého měsíce, protože obě dvě děti jsem celých šest měsíců plně kojila), prozkoumala jsem nejrůznější články na internetu, abych se o dané problematice co nejvíce informovala. Našla jsem několik podobných tabulek, kterými jsem se po jisté úpravě následně řídila.

Jaké potraviny jsou vhodné od...?

od pátého měsíce - mrkev, brambory, cuketa, dýně, špenát, jablko, meruňky, broskve, hrušky

od šestého měsíce - rýže, pohanka, kukuřice, maso

od sedmého měsíce - banán, pečivo (spíše den staré - kvůli nadýmání), těstoviny, brokolice (někde uváděli už dříve, já kvůli obavám z nadýmání zařadila do jídelníčku až později), květák (jako brokolice)

od desátého měsíce - jogurty (hlavně bílé)

od roka - luštěniny, nadýmavé potraviny, citrusy, jahody, rybíz, angrešt, maliny, tvaroh, čerstvé pečivo, vejce, ovesné vločky

od dvou let - celozrnné pečivo (kvůli možnému zaskočení semínek)

od tří let - sladkosti, čokoláda, houby (podle mě se bez všech těchto položek dá žít, ale vliv okolí na děti je bohužel/bohudík velký, a tak občas nějakou relativně zdravou sladkost dostanou. :-))

První příkrmy

Určitě je vhodné při zavádění prvních příkrmů jeden druh podávat několik dní za sebou a sledovat reakce dítěte (nadýmání, vyrážka...). Teprve po několika dnech přejděte na další druh příkrmu.

Domácí nebo kupované?

Dětem jsem se snažila vařit domácí stravu, ale někdy (např. při cestování) jsem se nebála zabalit s sebou i kupované skleničky s tím, že se dětem "aspoň trochu obmění jídelníček". Řekla bych, že ze 60 % měly děti v prvním roce domácí stravu a ze 40 % kupovanou. Nicméně jsem vždycky procházela etikety daných skleniček a informovala jsem se o jejich obsahu.

Denní jídelní režim (aneb snídaně, sváča a spol.)

Během příkrmů jsem pak vycházela ještě z jedné tabulky, kterou jsem našla v příručce od Hami. V ní se uvádí, že prvních pět měsíců by dítě mělo být buď na mateřském, nebo kojeneckém mléce. Od šestého měsíce můžeme zkusit dát dítěti dopolední ovocný příkrm a následně dítě dokrmit mlékem. Pak i zeleninový nebo masozeleninový oběd a opět dokrmit mlékem a večer by dítě mohlo dostat obilnou kaši. (Zbytek denních jídel pokryje mlíčko). Od sedmého měsíce by dítě mělo zvládnout celou ovocnou dopolední svačinku, celý masozeleninový nebo zeleninový příkrm a večerní obilnou kaši. Od osmého měsíce bychom měli přidat ranní kaši a od devátého měsíce se přidává ještě odpolední ovocná svačinka. Od devátého měsíce by měl být tedy režim následující: ranní obilná kaše, dopolední ovocná svačinka, (maso)zeleninový oběd, odpolední ovocná svačinka, večerní obilná kaše a přes noc mlíčko. V tomto režimu se pokračuje až do roka, případně i dalších měsíců (pokud vyhovuje).

Tabulku jsem brala jen orientačně, ale i tak mi pomohla v rozvržení dětského jídelníčku. Určitě se neřiďte striktně tabulkami. Pozorujte své miminko a sami poznáte, co jemu (i Vám) nejvíce vyhovuje.

Příjemné stolování s dětmi Vám přeje

Vaše SuperMum


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

VAŘILA MAMINKA PRVNÍ PŘÍKRMY