DĚTSKÁ LÉKÁRNIČKA

28.02.2018

Pokud na dítěti pozorujeme příznaky onemocnění, měli bychom se s ním neprodleně vydat k dětskému lékaři, který stanoví diagnózu a vhodnou léčbu. Nicméně i přesto je dobré mít doma dětskou krabičku první pomoci, která obsahuje základní léky proti horečce, rýmě, kašli, alergii a dále prostředky na ošetření drobných úrazů. Léky dítěti podáváme vždy po předchozí konzultaci s lékařem. U všech léků si pozorně přečtěte příbalový leták, abyste se seznámili se správným dávkováním (množství léku, časový rozestup mezi dávkami, podávání před/při/po jídle atd.) a případně vyloučili kontraindikace.

#1 TEPLOMĚR

První indikátor toho, že s dítětem není něco v pořádku je zvýšená teplota. Vyrábí se buď teploměr dálkový, nebo teploměr do podpaží. Dálkový teploměr přiložíte dítěti k čelu z cca 10 centimetrů a chvíli čekáte na výsledek. Tyto teploměry ale málokdy bývají přesné a proto slouží spíše jen pro orientační zjištění teploty (např. pro noční měření, kdy nechcete dítě budit). Pokud potřebujete přesnou teplotu, doporučuji digitální teploměry do podpaží. U malých dětí lze změřit těmito teploměry teplotu v zadečku. Dají se koupit i teploměry s měkkou a ohebnou špičkou právě pro měření teploty v zadečku. Pozor, že teplota v zadečku je vždy o 0,5 stupně vyšší než teplota v podpaží. Proto nezapomeňte tuto hodnotu od celkové naměřené hodnoty odečíst. Teplota od 37,0 °C do 38,0 °C je jen zvýšená a nemusí se srážet. Nad 38 °C již ale dítěti podáváme léky na snížení horečky. Při horečkách je nutné dítě pravidelně kontrolovat, hlavně v noci. Malé děti jsou totiž náchylné na febrilní křeče, při kterých dítě upadne do bezvědomí, ztuhne, prohne se do oblouku a nekontrolovatelně se třese. Při této situaci (zvlášť pokud se jedná o první takovýto záchvat), neprodleně volejte sanitku.

#2 ODSÁVAČKA HLENŮ

Než se děti naučí smrkat, patří odsávačka hlenů do základní výbavy. Existují klasické manuální odsávačky, které pořídíte v lékárně nebo drogerii cca za 50 Kč a elektrické odsávačky, které jsou o dost dražší. Já mám zkušenosti jen s manuální odsávačkou a myslím, že je naprosto dostačující.

#3 PANADOL ČÍPKY

Jakmile dítěti naměříte teplotu vyšší než 38 °C, dávají se většinou na snížení teploty Panadol čípky (které se aplikují do zadečku). Účinnost léků podávaných přes konečník je rychlejší a navíc tyto léky nezatěžují játra. Panadol čípky jsou vhodné pro děti od 9 kil, ale pokud váží vaše dítě méně, je možné čípek podélně rozpůlit nebo rozčtvrtit. Děti od 9 do 14 kilo můžou mít 1 čípek až 4x denně s časovým odstupem po 6 hodinách. Děti ve váhové kategorii 15-20 kilo mohou dostat 2 čípky až 4x denně s časovým odstupem 6 hodin.

#4 NUROFEN

Na stejném principu jako Panadol, ale s jinou účinnou látkou, funguje Nurofen, který je vhodný pro děti od 3 měsíců. Na rozdíl od Panadol čípků je ve formě perorální suspenze. Má příjemnou jahodovou nebo pomerančovou chuť, takže dětem většinou chutná. Nurofen se podává po 6 hodinách.

Pokud dítěti po podání první dávky začne teplota stoupat dříve než po 6 hodinách, může se Nurofen a Panadol kombinovat po 4 hodinách. Horečka je u malých dětí ale velkým rizikem, proto vždy neprodleně kontaktujte dětského lékaře, který vám sdělí konkrétní postup srážení horečky.

#5 FENISTIL

Fenistil kapky jsou vhodné pro děti od 1 měsíce (pouze na doporučení lékaře). Jedná se o antihistaminikum, které zmírňuje svědění při vyrážce a potlačuje projevy alergie. Používá se při léčbě kopřivky, svědění a sezónní alergické rýmy.

#6 JODISOL

Dezinfekce na odřeniny a škrábance v praktickém balení s kapátkem. Mimo odřeniny se nám Jodisol hodí i při odstraňování klíštěte. Klíště nejprve zakápneme několika kapičkami Jodisolu a necháme chvíli působit, poté si vezmeme štětičku do uší a jemnými pohyby kýveme s klíštětem ze strany na stranu, dokud se nepustí. Klíště nezakapáváme olejem, ani s tím netočíme, protože v tom případě hrozí riziko přetržení klíštěte. Po vyjmutí klíštěte znovu zakapejte postižené místo dezinfekcí. Nejlepším způsobem, jak se následně klíštěte zbavit, je jeho spálení.

#7 NOSNÍ SPREJ

Pokud má dítě rýmu, je dobré mu stříkat nosní sprej s mořskou solí na uvolnění dutin.

#8 NOSNÍ MAST

Odřený dětský nosík je vhodné namazat mastičkou, která odřeniny ošetří a svou mentolovou vůní zprůchodní ucpané dutiny.

#9 LÉKY PROTI KAŠLI

Existuje mnoho dětských sirupů proti kašli. Hedelix je spíše bylinkový a je vhodný i pro kojence do jednoho roku. Silnější sirupy jsou Mucosolvan, ACC a další. Nejvhodnější sirup proti kašli pro vaše dítě vám doporučí váš pediatr.

#10 VITAMÍN D

Vitamín D se podává každodenně dětem od narození do jednoho roku. Vitamín D napomáhá správnému růstu kostí a zubů a chrání dítě před křivicí. Lékaři většinou předepisují Vigantol, ale po něm mají děti někdy bolesti bříška a tak je možné vyzkoušet i jiné dostupné medikamenty tohoto typu.

#11 KOKOSOVÝ OLEJ

Kokosový olej je velmi dobrý jako prevence jizev při odřeninách a škrábancích. Dále je taky vhodný pro zklidnění pokožky při spálení, opařeninách nebo po opalování.

#12 NÁPLASTI

Pokud se dítě řízne nebo škrábne, ránu vydezinfikujeme Jodisolem (viz #6) a zalepíme náplastí. Ideálně nějakou dětskou s pěknými obrázky. To bude dítě náplast hned nosit o něco pyšněji. :-)

TIPY

Než dítěti podáte nějaké léky, poraďte se s dětským lékařem o vhodnosti použití.

Vždy si přečtěte příbalový leták daného medikamentu. 

Minimální nutnost použití dětské KPZ Vám přeje,

Vaše SuperMum


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

PREVENCE DĚTSKÝCH ÚRAZŮ