DESET DĚTÍ PANÍ MING

14.06.2018

Velmi útlá (88 stran) knížečka od francouzského spisovatele Erica-Emmanuela Schmitta byla pro mě příjemným překvapením. Autor nás nechává nahlédnout do systému čínské vlády a pravidla jednoho dítěte.

Vypravěč příběhu odjíždí pracovně do Číny, a protože se rád učí cizí jazyky, nevynechá jednou příležitost, aby si nepopovídal s domorodcem. Takto se seznámí s toaletářkou paní Ming, která mu postupně vypráví o svých deseti dětech. Vypravěč paní Ming nejdříve nevěří, protože v Číně přeci nikdo nemůže mít více než jedno dítě. A mít deset dětí? Paní Ming si z něj nejspíš tropí blázny. Jak mu ale paní Ming vypráví čím dál tím více podrobností o svých dětech, tím více vypravěče nahlodává, až jí nakonec uvěří. V závěru knížky ale opět pojímá podezření, že paní Ming možná dokonce nemá žádné dítě.

Jednoho dne paní Ming srazilo auto a skončila v nemocnici. Tam se vypravěč setkává s dcerou paní Ming - Ting Ting, která mu celý příběh objasňuje.

Knížka se četla velmi lehce a její téma bylo pro mě příjemnou změnou od detektivek či thrillerů. Čtenář se explicitně ("V Číně zredukovali rodičovskou roli na péči o jedno dítě, ale neprospívá to rodičům ani těm dětem. Teď jsou tady miliony nervózních, ustrašených a hysterických rodičů, posluhujících synovi, který se považuje za císaře. Naše země se stává továrnou na hlídané a neurotické sobce.") i implicitně (díky tajemství paní Ming a způsobu, jakým poznamenalo celý její život) popisuje důsledky čínského regulování demografického vývoje.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

SCHMITT, E.-E., Deset dětí paní Ming. 1. vyd. Albatros Media a.s., Praha, 2016. ISBN: 978-80-267-0690-8.