DENÍK ANNY FRANKOVÉ

19.02.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

K této klasice jsem se dostala až teď, ačkoliv jsem o ní před přečtením hodně slyšela. Nicméně z vyprávění jsem měla dojem, že Anna píše deník přímo v koncentračním táboře, a tak jsem byla trochu překvapena, že deník nelíčí zážitky z koncentračního tábora, ale z obchodního domu, kde se židovská rodina skrývala.

Deník je autobiografickým vyprávěním čtrnáctileté Anny Frankové, jejíž rodina se za druhé světové války dva roky ukrývala v nizozemském obchodním domě. Pak do domu vtrhli nacisti a všechny odvlekli do koncentračního tábora. To se stalo v srpnu 1944. Anna Franková zemřela v Berger-Belsenu v březnu roku 1945. Z celé rodiny přežil jen otec Anny - Otto Frank, který se po válce zasloužil o vydání deníku své dcery.

Anna píše deník své imaginární kamarádce Kitty a líčí jí každodenní problémy, které rodina v úkrytu zažívala. S Anny rodinou (rodiči a sestrou Margot) se ještě skrývali manželé van Daanovi se synem Petrem a zubař Dussel. Anna ve svých dopisech líčí historické události, problémy spojené s existencí pěti dospělých a tří dětí na malém prostoru po poměrně dlouhou dobu a také se Kitty svěřuje se zamilováním do Petra van Daana.

Stejně jako všechny další knížky s touto tématikou, se jedná o velmi silný příběh, ke kterému se čtenář vrací minimálně v myšlenkách dlouho po přečtení.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum