DĚLEJME TO, CO NÁS BAVÍ

29.06.2018

Dnešní článek bude spíše motivační a inspirativní, neb obsahuje hluboké myšlenky a poselství.

Vzhledem k tomu, že život se dvěma malými dětmi je opravdu náročný, je třeba občas dobít baterky. Každý (ať už má či nemá děti) by se měl zamyslet nad tím, co ho baví a naplňuje. Můžete zabrousit vzpomínkami do svého dětství a prováděním aktivity, kterou jste měli rádi jako děti, zavzpomínat na "staré dobré časy".

Já baterky dobíjím čtením, psaním, učením se cizích jazyků, prací a sportem. Poslední dobou mě ale začínala unavovat záře technických zařízení i nekonečné shluky písmenek. Potřebovala jsem prostě změnu. Úplně vypnout. A tak jsem přemýšlela, co by mě bavilo. Přišla jsem na tři činnosti: skládání puzzlí, vymalovávání antistresových omalovánek či "spojování číslíček pro dospělé". Začala jsem skládáním puzzlí. Ihned jsem do této aktivity investovala a obratem mi přišlo několik zásilek s krásnými motivy. Když to uviděl manžel, komentoval mé počínání slovy: "Nezbláznila ses?" I další osoby byly z toho, že skládám puzzle, dost v šoku. Já jsem se však nedala a ve svých aktivitách pokračovala.

A výsledek?

Odpočatá a veselá SuperMum, která ráda tráví čas se svými dětmi a relativně dobře zvládá i jejich výbuchy vzteku.

Reakce okolí

"Ty máš na té mateřské asi dost času, když zvládáš skládat puzzle, co?" a "Věnuješ se vůbec dětem?"

Moje reakce

"Ne, nemám dost času a právě proto musím dělat vše pro zvýšení své produktivity." a "Ano, dětem se podle mého názoru věnuji hodně."

Vysvětlení

Vzhledem k tomu, že se s dvou a půl letou dcerou učím barvy a tvary, říkáme spolu básničky, zpíváme písničky, učíme se o fungování lidského těla a provádíme další rozvíjející činnosti a s ročním synem se učíme části těla a zvířátka, a dále mají moje děti zdravou a vyváženou domácí stravu, mají neustále čisté oblečení (no dobře, bezprostředně po krmení dravé zvěře ne), učesané vlásky, vyčištěné zoubky a celkově vypadají dost v pohodě jak navenek, tak uvnitř, tak si myslím, že se svým dětem relativně dost věnuji. A to zvládám právě díky tomu, že si občas dovolím zavřít se v jiné místnosti a tam dělat to, co mě baví a naplňuje.

Kdy se stíhám věnovat svým aktivitám?

Nejdříve je třeba vyškrtnou ze svého seznamu zabijáky času. Těmi jsou televize, sociální sítě a internet jako takový. Je zajímavé, že některé matky nic neprodukují a přesto se o děti starají stejně či mnohem méně než já. Tyto matky po většinu dne sledují přiblblé televizní pořady (přes den v televizi nic nepřiblblého rozhodně neběží), a u toho drží v ruce mobil, kde svým palcem díky neustálému scrollování najíždí za ten den již desátý kilometr. Tyto matky jsou podle společnosti dobré matky, protože sledování televize nebo aktivita na FB není nic hmatatelného. To, že si jiná matka místo těchto činností vymaluje omalovánky nebo poskládá puzzle, vidět je. A hned je z toho skandál. Společnost totiž tak nějak vzala za své následující rovnici: MATKA BEZ ČASU PRO SEBE = SPOKOJENÉ DĚTI.

Je vědecky dokázané, že při sledování televize si neodpočinete a navíc Vás televize nikterak mentálně neposouvá (leda tak zpětně). U skládání puzzlí Vás nic neozařuje a nevysílá na Vás negativní energii plus děláte něco pro svůj mozek a předcházíte tak setkání s tím starým zapomnětlivým Němcem.

Já své aktivity provádím, když děti spí. Dále se pak snažím děti naučit, že cca jednu hodinku odpoledne by si měly hrát samy spolu. Někdy to pochopí a já tedy po náročném půl dni můžu na chvíli vypnout. Někdy se stane, že mi hvězdy zase až tak moc nepřejí a tak se musím své odpolední hodinky vzdát a být s dětmi. Ale i jedna či dvě odpolední hodinky týdně dělají divy. Budete mnohem šťastnější. Vzhledem k tomu, že produktivita je přímo úměrná štěstí a vnitřní vyrovnanosti, budete i produktivnější a zvládnete se tak o své děti postarat ještě kvalitněji než obvykle.

Závěr?

Nenechte se odradit svým okolím a dělejte to, co Vás baví a naplňuje. Uvidíte, jak pak bude život lehčí, světlejší a optimističtější. Svou vyrovnanost a štěstí přenesete i na své děti a ty pak budou šťastné i díky svým šťastným rodičům. Pokud Vás baví běhat, běhejte. Pokud Vás baví ruční práce, vyšívejte. Pokud Vás baví malovat, malujte. Pokud Vás baví dělat bábovičky, dělejte bábovičky. K poslední jmenované činnosti ale silně doporučuji pořídit si dítě, nebo ho alespoň někomu ukrást, protože kdybyste si sami sedli na pískoviště a dělali bábovičky, byli byste podezíráni buďto z bláznovství nebo z pedofilie. Nehledě na to, že každá správná matka by své děti z takového pískoviště odvedla.

Příjemné přemýšlení o činnostech, které Vás baví a naplňují, Vám přeje,

Vaše SuperMum

P. S. 1: Tímto článkem rozhodně nenabádám k tomu, abyste většinu dne věnovali sami sobě. Prostě jde o to najít optimální child-life balance, ve kterém budou všechny strany nanejvýš spokojeny.

P. S. 2: V obrázcích se můžete podívat na některé z mých výtvorů, na které jsem patřičně pyšná. Všimněte si, že některé obrázky jsou tak velké, že se mi ani nevešly do hledáčku.