ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2018-2019

13.05.2018

O víkendu jsem měla chvíli času a tak jsem si v hlavě (a hlavně v mobilu) utřídila myšlenky, co bych tento rok ještě chtěla přečíst. Nakonec se mi toho ale nahromadilo tolik, že si čtenářskou výzvu o něco prodloužím a tímto tedy vyhlašuji následující seznam za svou čtenářskou výzvu 2018-2019. A jak že se stane, že se nahromadí tolik knih, které byste chtěli přečíst? Začíná to nevinně dobrovolným odebíráním newsleterů ze všech možných internetových i kamenných knihkupectví. Ty pravidelně informují o novinkách, přičemž každé knihkupectví preferuje prodej jiných knih, takže právě tyto newslettery se dají považovat za dobrý zdroj informací. Dále mi to nedá, a někdy si vyfotím plakát třeba v metru, pokud teda nespěchám a neberu schody metra po dvou v divokém běhu za metrem, kterému se už už zavírají dveře. Pak se taky občas kouknu na instagramové profily věnující se knihám, nebo knížky na instagramu vyhledávám podle klíčových slov (hashtagů). No a pak je tu samozřejmě nekonečná databáze knih a facebooková skupina "Co čteme", kde je koncentrováno více než 37 tisíc čtenářů, kteří mě velmi inspirují. Achjo. Tyto vymoženosti mi dost komplikují život. Musím vymyslet, jak na tomto světě být ještě aspoň 200 let, abych zvládla přečíst všechno, co chci, a pak dalších 800 let, abych se zvládla naučit a zažít všechno co chci.

No nic, pojďme ladně přejít k seznamu. Neberte to prosím jako seznam od nejlepšího po nejhorší. Vzhledem k tomu, že jsem knihy nečetla, nemohu je ohodnotit. Nicméně podle recenzí na databázi knih mají všechny knihy nadprůměrné hodnocení - většinou jsou označeny červeným čtverečkem, což je opravdu hodně dobré. 

U některých knih Vám napíšu své postřehy (případně všechny názvy knih dané série), u jiných tuto kolonku nechám volnou. Pro tyto knížky jsem se rozhodla většinou na základě hodnocení na databázi knih, a tak pokud si budete chtít zjistit, o čem kniha pojednává, odkazuji Vás tímto na www.databazeknih.cz. Vzhledem k tomu, že jsem knihy ještě nečetla, Vám k nim nejsem schopná říct nic víc, nežli právě Databáze. :-) Nicméně už teď se můžete těšit na moje recenze, které budu publikovat hned jak knihy přečtu. 

#1 J. Adler-Olsen - Případy oddělení Q

Zatím sedm knih, jejichž hlavní postavou je komisař Carl Morck. Dle recenzí na databázi knih jsem pochopila, že se bude prolínat minulost s přítomností a to já mám ráda, takže se moc těším. Jednotlivé díly se nazývají Žena v kleci, Zabijáci, Vzkaz v lahvi, Složka 64, Marco, Nesmírný a Selfies.

#2 Robert Bryndza - Inspektorka Erika Fosterová

Čtyři detektivky v hlavní roli s inspektorkou Fosterovou. Dívka v ledu, Noční lov, Temné hlubiny a Do posledního dechu.

#3 Bernard Minier

Thrillery z francouzských Pyrenejí v hlavní roli s policistou Martinem Servazem - Kruh, Mráz, Noc a Tma. Mimo tuto sérii napsal autor ještě thriller Zkurvenej příběh, který je na databázi taky velmi dobře hodnocen.

#4 Stefan Ahnhem

A máme tu něco ze švédské krimi. Autor (naštěstí pro mě) napsal zatím jen dvě knihy. Oběť bez tváře a Devátý hrob. Hlavní postavou je policista Fabian Risk.

#5 Angela Marsons

Angela Marsons napsala sérii Případy Kim Stoneové. Celkem je knih zatím pět: Němý křik, Ďábelské hry, Tichá modlitba, Otevřený hrob a Pokrevní pouta.

#6 Mark Douglas-Home

Tento spisovatel zatím napsal tři detektivky s detektivem Callem McGillem - Mořský detektiv, Vešla do moře a Zlověstné vlny.

#7 Samuel Bjork

Samuel Bjork je dalším zástupcem severské krimi na mém seznamu, tentokráte z Norska. Stihl zatím napsat dvě knihy s detektivem Holgerem Munchem, který je již těsně před důchodem. Knihy se jmenují V lese visí anděl a Sova.

#8 M(u)čednice - Ali Land (krimi)

#9 Musím to vědět - Karin Cleveland (thriller)

#10 Žena z kajuty č. 10 - Ruth Ware (thriller)

#11 Konec léta - Andres de la Motte (thriller)

#12 Rychleji mluvit nedokážu - Laurent Graham (biografie a memoáry)

Knížka od představitelky Lorelei Gilmorové, která v knize píše nejen o Gilmorových děvčatech. Vzhledem k tomu, že jsem celý gympl strávila sledováním Gilmorek, musím si knihu určitě přečíst!

#13 Mléko a med - Rupi Kaur (světová literatura, poezie)

O téhle knize všichni mluví. Mnozí ji považují za bestseller. Vzhledem k tomu, že poezii moc ráda nemám, nekladu na knihu velké naděje, ale zároveň si říkám, že je to takový "must read", abych byla v obraze... Tak uvidíme.

#14 Vážka - Michel Bussi (thriller)

Tak toto téma mě docela nadchlo. Ztracené dítě, které může patřit buď bohaté, nebo chudé rodině. Ke komu se nakonec dostane a komu skutečně patří? Autor napsal i knihy Černé lekníny, Maminka neříká pravdu a Nepouštěj se mé ruky. Minimálně knihu Maminka neříká pravdu bych si také ráda přečetla.

#15 Jepice - James Hazel (thriller)

#16 Trhlina - Jozef Karika (horor)

Kniha od slovenského autora. Opět - všichni o ní mluví a mají rozporuplné reakce. Na databázi má kniha opět velmi dobré hodnocení, ale já si nemyslím, že mě až tak zaujme. Takže stejně jako u knihy Mléko a med - uvidíme, jestli se přidám k davovému šílenství.

#17 Co zbylo z mojí sestry - Nualla Elwood (dobrodružné)

#18 Jsou světla, která nevidíme - Anthony Doerr (romány, válečné)

#19 Případ Amelia - Kimberly McCreight (thriller)

#20 Hadrový panák - Daniel Cole

Opět kniha, která je profláká snad již celým instagramem, ale teď mám pocit, že by se mi mohla líbit.

#21 Blackout - zítra bude pozdě - Marc Elsberg (thriller)

#22 Někdo cizí v domě - Shari Lapena (thriller)

Další kniha od autorky thrilleru Manželé odvedle. První kniha se mi líbila a měla překvapivý závěr, a tak se na druhou knihu moc těším.

#23 Dítě ohně - S. K. Tremayne (thriller)

Od autora jsem četla knihu Ledové sestry, která se mi líbila, takže své obzory chci rozšířit i dalším svazkem od tohoto autora.

#24 Spřízněné duše - John Marrs (romány, psychologie)

#25 Louise Penny - Případy vrchního inspektora Gamache

Další série detektivek, tentokrát z prostředí kanadského venkova. V sérii je v češtině zatím sedm knih: Zátiší, Vražedný chlad, Nejkrutější měsíc, Oživlý kámen, Hladový duch, Pohřběte své mrtvé a Světelný klam.

#26 Robin Cook

Autor se zabývá tématikou lékařského thrilleru. Vypisovat všechny knihy nebudu, protože jich má opravdu požehnaně (několik desítek). Tak snad se aspoň nějakými prokoušu.

#27 Hana - Alena Mornštajnová (román)

Kniha s tématikou druhé světové války a koncentračních táborů.

#28 Deník Anny Frankové

Další kniha s tématikou druhé světové války a koncentračního táboru, o které snad každý již minimálně slyšel.

#29 Doba jedová

Několik dílů naučné literatury o tom, v jak jedovaté době žijeme a co vše kolem nás toxiny obsahuje (jídlo, kosmetika, cukr, kosmetika, hormony, geneticky modifikované potraviny, elektrosmog, infekce...)

#30 Čarodějnice

Poslední (desátá) kniha od Camilly Läckberg, jejíž knížky mám opravdu ráda díky bezvadnému propojení minulosti a přítomnosti. 


Jak vidíte, knih je opravdu požehnaně a já mám tedy co dělat. Ale na všechny knihy se moc těším a hned, jak mi přijdou z knihovny, se tomu neubráním a zcela se do nich ponořím. (Samozřejmě až uspím děti a manžela.)

Kterou knížku ze seznamu si přečtete vy?

Vaše SuperMum

P. S. Článek jsem sepsala poté, co jsem poprvé v životě byla na brunchi. Jak je vidět, brunch byl velmi inspirativní a políbila mě během něj minimálně jedna múza. Na fotce zjistíte, co jsem...neměla. Toto si objednal někdo jiný z naší skupinky, ale protože koblížek s vajíčkovým toastem byl prohlášen za nejlépe vypadající jídlo, publikuji pro inspiraci tuto fotku. Ať žije reálný život. :D