CHLAPEC V PRUHOVANÉM PYŽAMU

11.12.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 %

Chlapec v pruhovaném pyžamu od Johna Boyneho je útlá, ale velice silná knížka o zvěrstvech druhé světové války očima osmiletého syna vysoce postaveného nacistického důstojníka.

Chlapec (Bruno) se s rodinou stěhuje z Berlína do Osvětimi, kde jeho otec získal místo velitele. V Osvětimi strádá, protože zde nemá žádné kamarády a rodiče mu nedovolují vyjít za plot dvora. Jednoho dne ale Bruno najde způsob, jak nepozorovaně ze zahrady odejít a prozkoumat tak osvětimské okolí. Dojde až k táboru, který pokládá za farmu a vězně považuje za farmáře. U plotu uvidí stejně starého chlapce, se kterým se dá do řeči. Bruno je rád, že konečně našel "kamaráda", a tak od té doby chodí k plotu každý den, až se se židovským chlapcem Šmuelem spřátelí.

Bruno nechápe, proč všichni "farmáři" nosí "pruhovaná pyžama", a proč jejich domácí sluha, který také nosí pruhované pyžamo, nyní loupe brambory, když byl dříve doktorem. Bruno považuje za nespravedlivé, že Šmuel má na druhé straně plotu kolem sebe mnoho dětí a má si tak s kým hrát. Dále Šmuelovi vypráví, jak je těžké žít nyní v Osvětimi jen ve třípatrovém domě, když v Berlíně žil v pětipatrovém.

Po roce se rodina rozhodla, že Bruno odjede s matkou a sestrou zpátky do Berlína. Bruno je z toho nešťastný, protože nechce opustit Šmuela. Den před odjezdem se chlapci dohodnou, že se Bruno následujícího dne pokusí protáhnout pod uvolněným plotem a vydá se se Šmuelem hledat jeho otce, který se před několika dny "ztratil a ještě se nevrátil".

V den odjezdu se Bruno vydá za Šmuelem naposledy a skutečně se mu podaří pod plotem protáhnout. Šmuel mu navíc přinesl "pruhované pyžamo", takže nyní vypadá Bruno jako vězeň. Neštěstí tak na sebe nenechá dlouho čekat...

Síla knížky spočívá hlavně v dialozích mezi oběma chlapci. Bruno neměl tušení, co se kolem něj děje a vůbec nechápal vážnost situace a krutost doby. Místo toho řešil, v kolikapatrovém domě bydlí a že nesmí moc často jíst čokoládu. Šmuel oproti tomu již byl Osvětimí poznamenaný, ale ani on neměl stoprocentní ponětí o tom, co se vlastně v Osvětimi děje, a že by se měl obávat o svůj život.

Knížka byla i zfilmována. Jak knížka, tak film se mi líbily a myslím, že se skvěle doplňují. Síla knížky spočívá v autentických dialozích, síla filmu v navození té správné vizuální stránky.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum