CESTOU FAK* IT

17.03.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 20 % 

V lednovém čísle časopisu Moderní řízení jsem narazila na recenzi knihy od Johna C. Parkina "Do pr****. dělejte, co máte rádi". Kniha mě hned zaujala, a to nejen svým peprným názvem. Okamžitě jsem se koukla, jaké další knížky autor napsal a všechny jsem si je v knihovně zarezervovala. Jako první byla vyslyšena moje rezervace knihy "Cestou fak* it" a zklamaně přiznávám, že jsem čekala něco víc. V knize jsou desítky rádoby motivačních citátů v hovorovém jazyce, vždy doplněných pojmem "fak* it". Ke každému citátu je nakreslen jednoduchý obrázek. Citáty jsou svým obsahem vhodné spíše pro nevyléčitelné cílevědomé a ambiciózní workoholiky trpící obsedantně kompulzivní poruchou. Tato knížka rozhodně není vhodná pro prokrastinátory (viz výrok "Řekni fak* it a nedělej nic dneska, co můžeš udělat zítra.") a lenochy (viz výrok "Zůstaň v posteli, dokud tě to neznudí."). Upřímně doufám, že další knihy od autora budou o něco lepší. Nehledě na to, že překlad tohoto názvu do češtiny není úplně šťastný. V originále zní název "The Way of f**k it", kde hvězdičky mají své opodstatnění. V českém překladu je hvězdička evidentně pouze na okrasu.

Dle výše uvedeného tedy pro mě bylo dost obtížné vybrat aspoň pár ukázkových citátů, se kterými se jakž takž ztotožňuji. Ale dala jsem si záležet a něco jsem v této knížce přeci jen vyhrabala. Ufff.

"fak* it. Pořiď si uklízečku."

"fak* it. Pořiď si chůvu."

Těmito radami se jako matka dvou nezbedných dětí hodlám řídit. Ovšem věta: "Fak* it. Pozvi svědky Jehovovy na čaj." ve mně vyvolala zvolání "What the f**k?!"

Přesto samozřejmě dělejte to, co Vás baví.

Vaše SuperMum

Zdroj: PARKIN, J.C. & POLLINI, G. Cestou fak* it. Praha: PRAGMA, 2012. ISBN: 978-80-7349-321-9.