ČERVENÝ ADRESÁŘ

25.02.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

Autorka Sofia Lundbergová líčí ve své knize Červený adresář příběh devadesáti šestileté Doris, která v roce 1928 dostala od svého otce červený adresář a od té doby si do něj zapisovala všechny kontakty. Nicméně čas utíká a většina ze zapsaných osob již zemřela.

Jednotlivé kapitoly vyprávějí příběh života a smrti osob zapsaných v červeném adresáři. Dohromady kniha tvoří příběh prožitého života, ve kterém se kříží láska, bolest, zklamání a v závěru snad i "happy end".

Mimo pěkný a čtivý příběh se v knížce nacházejí i zajímavé myšlenky. Proto si zde dovolím pár citací.

"Člověk se za život setká s tolika jmény. Napadlo tě to někdy? Všechna ta jména, která přijdou a zase odejdou. Zlomí člověku srdce a přinutí ho plakat. Některá si zamiluješ, jiná nenávidíš."

"...Prohlásila, že nikdo není příliš starý na to, aby se nemohl naučit něco nového. Doris s ní souhlasila a dodala, že nikdo není příliš starý na to, aby mohl uskutečnit své sny."

"Člověk touží dožít se do nejvyššího věku, ale víte co, není velká legrace být ze všech nejstarší. Život už nedává smysl, když jsou všichni ostatní po smrti."

"Nikdy jsem nebyla spokojená, pořád jsem se hnala za ještě dokonalejší krásou. Úplně zbytečně. Já jsem byla krásná. Mé velké oči nikdy neměly povislá víčka. Na tvářích jsem měla hebkou pleť pěkné barvy, až později sluneční záření začalo škodit a ničit pigment. Kůže na krku byla vypjatá. Nikdy nevíme, co máme, dokud o to nepřijdeme. Potom nám to chybí."

"Na každého čekají v životě rány, které člověka mění. Někdy si toho všimneme, jindy se to děje bez našeho vědomí."

"Pracuj se svým nitrem. Nakonec je to stejně to jediné, co člověk má. Svoje nitro nikdy nepřesáhneš."

"Po určité době většina lidí vybledne. Ne že by vzpomínka na ně zmizela. Ne že by ztratili význam. Ale prvotní panická úzkost se utiší a nahradí ji cosi méně citelného. Něco, s čím se dá žít."

"Přeji ti dostatek slunce, aby prozářilo tvé dny, dostatek deště, aby sis vážila slunce, dostatek radosti, aby posílila tvou duši, dostatek bolesti, aby sis vážila radostí života, a dostatek setkání, aby ses naučila loučit."

"Láska. Je to jenom slovo. Ale vejde se toho do něj tolik. Nakonec je láska jediné, na čem záleží. Milovali jste dost?"

"Někdy až příliš zapomínáme na to, jak pohnuté, bohaté a fascinující životy za sebou naši nejbližší mají."

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

LUNDBERGOVÁ, S. Červený adresář. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, a.s. - Ikar, 2018. ISBN 978-80-249-3694-9.