ČARODĚJNICE

23.11.2018

 SUPERMUM HODNOCENÍ 80 %

Zatím poslední (desátá) kniha švédské spisovatelky Camilly Läckberg, jíž se (právem) přezdívá královna severské krimi, ze série Patrik Hedström a Erika Falcková. Čarodějnice je se svými 650 stránkami zaručeně nejtlustší knihou celé série, ale podle mě jí to spíše škodí, nežli prospívá. Tentokrát se v knize střídají dokonce tři dějové linky (současnost, před třiceti lety a 17. století, což je právě období honu na čarodějnice).

Ve Fjällbace se ztratí čtyřletá holčička, která je později nalezena mrtvá v jezírku. Případ velmi připomíná událost, která se ve Fjällbace stala před třiceti lety. Patrik se pouští se svými kolegy do vyšetřování. A protože se tehdy k vraždě malé holčičky přiznaly dvě třináctileté dívky, které byly pro svůj nízký věk zproštěny viny, jsou i tyto nyní čtyřicetileté ženy chtě nechtě vtaženy do fjällbackých událostí. Jedna z nich tam žila celých třicet let se svým o mnoho let starším manželem, ta druhá se nyní po třiceti letech vrátila, aby zde natočila film. Obě ženy se tak nyní setkávají a na povrch začínají vyplouvat dávná tajemství. Situaci ale zpomaluje skutečnost, že detektiv, který případ před třiceti lety vyšetřoval, spáchal před několika lety sebevraždu. Zbyl po něm zápisník, který Patrik s Erikou důkladně zkoumají a díky zápisníku jim začínají některé věci do sebe zapadat.

Pro dějovou linku ze 17. století si autorka důkladně nastudovala historickou literaturu a autenticky tak čtenářům nastínila události této doby spojené s honem na čarodějnice. Tato dějová linka zdánlivě s přítomností nesouvisí, ale v úplném závěru je vše propojeno (i když podle mého názoru trochu ukvapeně).

Dále mám pocit, že se autorka snaží reagovat i na současné dění, tj. na střelbu ve školách a na problém uprchlíků, a tak do této knihy zakomponovala i příběh muslimské rodiny, která podle mě příběh jen více natáhla a byla asi nejnudnější částí z celé knihy.

Vzhledem k tomu, že jsem těsně před Čarodějnicí četla Kazatele, který mě svým příběhem opravdu "dostal", musím hodnotit Čarodějnici nižším hodnocením. Stále je to ale kvalitní literatura, u které se rozhodně nudit nebudete. Doufám, že autorka brzy napíše další knížku z této série.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum