BYLINKY PRO ZDRAVÍ A KRÁSU

23.09.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 %

Autorka knihy Bylinky pro zdraví a krásu tvrdí, že tak jako dřevo nás zahřeje třikrát (poprvé, když ho sbíráme, podruhé, když ho sekáme, a potřetí, když s ním topíme), tak i příprava vlastních rostlinných výrobků nám poskytuje tři zdroje pocitu štěstí a uvolnění. A to, když jsme venku v přírodě a bylinky sbíráme a pečujeme o ně, dále když s nimi experimentujeme a hrajeme si s nimi a v neposlední řadě, když vlastnoručně vyrobený bylinný přípravek použijeme nebo darujeme.

Autorka uvádí mnoho receptů z bylinek, např. čaj z lněných semínek pro rehydrataci, jehož příprava spočívá v tom, že 2 lžíce lněných semínek a 1 litr vody přivedeme k varu a následně necháme přes noc odstát. Následující den bychom směs měli opět přivést k varu a na mírném ohni vařit 1 hodinu. Poté bychom měli přefiltrovat semínka a z vodnaté směsi bychom měli odebrat 4 lžíce tekutiny a zalít ji cca 600 ml vody - půlkou vroucí a půlkou studené. 1 hrnek bychom měli vypít 3 x denně půl hodiny před jídlem.

Hubnoucí čaj podle autorky vytvoříme tak, že smícháme 25 gramů mletého zázvoru, 25 gramů mletého kardamomu, 25 gramů mleté kurkumy a 5 lžiček kajenského pepře. Všechno koření dobře promícháme a následně vždy vezmeme jednu lžičku, kterou zalijeme vroucí vodou. Čaj popíjíme 2 x až 3 x denně.

Dále mě zaujal autorčin kokosový recept, ve kterém ve vodní lázni rozehřejeme 340 g extra panenského kokosového oleje a následně ho promícháme se 100 g kurkumy a 50 g mletého zázvoru. Pokud budeme užívat 2 lžičky denně, předejdeme tak degenerativním chorobám, vyléčíme záněty, zlepšíme metabolismus a "nakrmíme" mozek.

V závěru knížky uvádí autorka přehled 72 rostlin, kde popisuje jejich použití. Např. řebříček obecný se používá k utlumení a léčbě menstruačních bolestí, vysokého krevního tlaku a dýchacích obtíží alergického původu. Řepík se používá pro posílení a hojení trávicího systému. Kontryhel mírní nadměrné menstruační krvácení a reguluje menstruační cyklus. Česnek je zase účinný při kašli, nachlazení, zánětu dutin a boji se střevními parazity. Aloe vera zase silně detoxikuje a čistí organismus. Pelyněk pravý působí jako jaterní stimulant a ovlivňuje centrální nervovou soustavu. Naopak pelyněk černobýl dělá dobře děloze, nervovému systému a žaludku. Oves setý je superpotraviny, která snižuje cholesterol a používá se na únavu, depresi a úzkost, nebo i pro lepší soustředění. Měsíček lékařský působí protizánětlivě, hojí rány a brání tělo proti bakteriím, virům a plísňovým infekcím. Hloh jednosemenný se užívá k léčbě srdečních onemocnění. Přesličku je vhodné používat při vypadávání či zhoršené kvalitě vlasů, nehtů a při alergiích. Jinan dvoulaločný velmi pomáhá funkci mozku a působí i protialergicky a protizánětlivě. Třezalka nám pomůže od depresí, úzkosti a stresu, podporuje imunitní systém a stimuluje játra. Levandule uvolňuje, uklidňuje a je antiseptická. Meduňka je sedativum, takže pro nespavce je tou správnou volbou. Také napomáhá dobrému trávení. Máta podporuje trávení a pokud se nám zvedá žaludek a je nám na zvracení, je tou správnou volbou. Bazalka pravá podporuje trávení a tvorbu mléka kojících matek. Dají se s ní léčit i onemocnění dýchací soustavy. Růže nás povzbudí a zvedne nám náladu. A taky po jejím užití budeme vypadat mladší (komu by to nezvedlo náladu, že? 😊). Rozmarýn vyléčí bolesti hlavy, deprese a celkovou slabost organismu. Ostružiník maliník je vhodné pít pár týdnů před koncem těhotenství, abychom si zajistili rychlejší a snadnější porod.

Jedná se o krásnou knížku, která má široké využití. A já po prvotním vypůjčení z knihovny vážně uvažuji o jejím pořízení. 😊

A jaká bylinka je "ta vaše"?

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

WALLEROVÁ, P. Bylinky pro zdraví a krásu. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, a.s., 2018, ISBN 978-80-7617-115-2.