BYLINKOVÁ PRVNÍ POMOC

14.10.2019

Bylinková první pomoc je útlá stošedesátistránková knížka. První polovina se zabývá nemocemi, jejich projevy, co je způsobuje, prevencí a jak se nemocí zbavit. Ve druhé polovině je vyobrazeno cca 80 rostlin s popisem jejich kontraindikací.

Na bolesti hlavy a migrény autor doporučuje sníst list řimbaby obecné nebo si udělat nálev z levandulových květů, který bychom měli třikrát denně popíjet. Při bolestech hlavy je vhodný i kozlík lékařský.

Bolest ucha podle autora zažene slabý nálev vodilky. Pokud nám v uších hučí, je vhodný nálev z kvetoucích stonků popence břečťanovitého.

Na bolesti v krku je výborná šalvěj lékařská, která hojí i záněty úst, krku a mandlí. Šalvěj je vhodná ve formě nálevu, i ve formě horkého obkladu. Obklad můžeme udělat i z tymiánu. Při bolestech v krku je možné žvýkat i lékořicový kořen. Dále pomáhá citron, jehož účinky se zvýší, pokud se do nálevu přidá blahovičník (eukalyptus) a med. Kloktání řepíku také pomáhá od bolesti v krku.

Při bolestech žaludku a poruchách trávení pomáhá odvar z lékořicového kořene či nálev z měsíčku a proskurníku. Rozmarýn je vhodný pro trávení tučného masa, fenykl při trávení mastné ryby a křen pro trávení hovězího. Po požití indických jídel pomáhá anýz, kmín, kopr a fenykl. Dále trávení napomáhá i teplý čaj z máty peprné. Čaj z lipového květu je vhodný při žaludečních a dvanácterníkových vředech.

Na cestovní potíže je nejlepší nálev z kořene zázvoru nebo na trhané listy anděliky, které během cesty drtíme a dýcháme svěží vzduch. Nevolnosti podle autora zmírňuje i hořčík, vitamín B6 a ženšen.

Na ekzémy pomáhá slabý nálev z vodilky, vylisovaná šťáva z ptačince, kostivalový olej či olej z pupalky dvouleté.

Kašle nás zbaví podběl, petrklíčové květy/kořen nebo kořen omanu.

Křečových žil se můžeme zbavit používáním koření, které stimuluje oběh - zázvor, chilli a nálevy z bylin, které obsahují rutin, např. pohanka.

Proti nadýmání jsou nejlepší plody anýzu, kmínu a fenyklu. Dále pomáhá žvýkání hřebíčku a nového koření nebo nálevy z kořenového zázvoru a koriandru.

Proti rýmě je pomocníkem šťáva ze syrového stroužku česneku, šípkový čaj a prášek z kajenského pepře. Při začínající rýmě pomáhá nálev z černého bezu, máty peprní a řebříčku obecného.

Pomocníkem v boji proti stresu je čaj ze ženšenu, lipového květu nebo levandule. Třezalka tečkovaná uvolňuje celkové napětí, snižuje bolest, uklidňuje a pomáhá při stavech úzkosti. Psychické napětí, které způsobuje deprese, snižuje rozmarýn.

Na nevolnost a zvracení je vhodný nálev z hřebíčku. Dále pomáhá heřmánkový či lipový květ nebo máta peprná.

Průjem zmírňuje černohlávek obecný, řepík či nálev z koriandrového semene. Dále pomáhá i čaj z ostružinového nebo malinového listí.

K léčbě revmatické artritidy se používá nálev z celerových semínek, nálev z kozlíku nebo dvojitý nálev z ptačince. Dále pomáhá i mast z libavky plazivé, arniková mast a obklad z kajenského pepře.

Pro léčbu srdečních chorob je vhodný hloh, který posiluje srdce a usměrňuje nízký i vysoký tlak. Na snížení krevního tlaku lze pít i nálev z pampeliškových listů nebo kombinace hlohu, lipového květu a řebříčku.

Zácpu nám pomůže vyřešit sirup z fíků nebo nálev z lněných semen. Žvýkání lékořicového kořene může také přinést kýžené výsledky.

Pevné zdraví Vám přeje

Vaše SuperMum

JEŽEK, M. Bylinková první pomoc. 1. vyd. Brno: Albatros Media a.s., 2019. ISBN: 978-80-264-2495-6.