BYLINKOPEDIE

25.11.2019

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 %

Bylinkopedie je krásná knížka od kolektivu českých autorů. Obsahuje přes 230 stránek, na kterých se seznámíme se zhruba stovkou bylinek. Každé bylince je věnována dvoustránka - Na první stránce jsou přehledně popsány léčivé účinky, použití, návody a recepty dané bylinky a na druhé stránce je bylina vyfocena. V závěru knížky jsou bylinky seřazeny dle jejich účinku na organismus. Například alergie léčí podle autorů libeček lékařský či ostropestřec mariánský. Pokud se nám alergie rozjedou až v astma, měli bychom sáhnout po divizně velkokvěté, heřmánku pravém, mateřídoušce obecné, mučence pletní, podbělu lékařském, rýmovníku či řeřiše seté.

S bolestmi hlavy si poradí bazalka pravá, máta peprná, řeřicha setá, majoránka zahraní či jahodník obecný. Pokud chceme provést detoxikaci organismu, je vhodná brusnice brusinka, jetel plazivý, ostropestřec mariánský či pýr plazivý. Imunitní systém dokáže nakopnout brusnice brusinka, jetel luční, ostropestřec mariánský, pažitka pobřežní, petržel, rakytník řešetlákový či šípek. Pokud se budeme potřebovat pořádně vypotit, měli bychom využít vlastností bezu černého, puškvorce obecného, šanty kočičí či vřesu obecného. Pozitivní náladu nám dodá andělika lékařská. Přírodním repelentem proti hmyzu je rýmovník. Únavu dokáže vyléčit či zmírnit brusnice brusinka, šalvěj lékařská či šípek.

Co se týká jednotlivých rostlin, tak bazalka pravá podporuje trávení, uvolňuje křeče, pomáhá při bolestech hlavy, je vhodná při nespavosti a na uvolnění stresu. Také má mírné antibiotické účinky. Brusnice borůvka je velmi vhodnou prevencí proti rakovině. Pomáhá také při zánětech ústní dutiny a při léčbě lupínky, ekzému a opařenin. Pozitivní účinky borůvky na ledviny a močové ústrojí jsou poměrně dobře známy. Borůvka také snižuje hladinu cukru a cholesterolu, dezinfikuje střeva a je vhodná při průjmových onemocněních, protože zpevňuje stolici.

Brusnice brusinka je antioxidant, který navíc posiluje imunitu a potlačuje únavu. Podobně jako borůvka, i brusinka pomáhá při průjmech. Brusinky jsou vhodnou prevencí zubního kazu a zánětu ledvin. Také působí proti horečce. Fenykl obecný je známý hlavně tím, že podporuje tvorbu mateřského mléka a také tlumí nadýmání.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla, tedy bylinka, kterou krteček hledal pro nemocnou myšku) ulevuje od bolesti, snižuje horečku a podporuje hojení ran. Také působí proti úzkosti, nervozitě a napětí. Hloh obecný je vhodnou bylinkou při problémech se srdcem - pomáhá při jeho slabosti či bušení. Také pomáhá při těžkém dechu, nespavosti a snížení krevního tlaku.

Jetel luční je vhodnou bylinkou pro ženy v menopauze, a to nejen kvůli tomu, že posiluje kosti a snižuje riziko srdečních problémů. Také posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky. Jetel má podobné účinky jako estrogen a snižuje riziko rakoviny.

Jitrocel je známou bylinkou při potížích s kašlem a hleny. Kontryhel obecný pomáhá při bolestivé menstruaci a při potlačení příznaků menopauzy. Také je vhodnou bylinkou při redukční dietě.

Levandule je známou bylinkou, která nám pomůže od depresí, stresu a napětí. Pažitka pobřežní je prevencí rakoviny a kardiovaskulárních chorob. Pažitka také zlepšuje kvalitu spánku, zmírňuje deprese a zlepšuje imunitu.

Rakytník řešetlákový je superpotravinou, která posiluje imunitní systém, čistí organismus a je vhodnou prevencí a léčbou rakoviny.

Při potížích s otěhotněním u žen je vhodnou bylinkou srdečník obecný, který navíc mírní deprese, úzkost a stres a upravuje menstruační cyklus.

Příjemné bylinkování,

Vaše SuperMum

CHVAPIL, M. a kol. Bylinkopedie. 1. vyd. Brno: CPress, 2019. ISBN 978-80-264-2405-5.