BODY BOOK (II. ČÁST)

28.03.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 90 % 

V první části tohoto článku BODY BOOK (I. ČÁST) jsem představila knížku Body Book, jejíž autorkou je známá americká herečka Cameron Diaz. (Znáte ji např. z filmu Charlieho Andílci.) Minule jsme se zabývali první částí této knihy, která byla věnována výživě. Dnes se budeme zabývat dalšími dvěma částmi, jejichž tématem je fitness a mysl. Opět jsem z těchto kapitol vytáhla pár citací, které mě zaujaly a se kterými se ztotožňuji.

Cameron Diaz v části fitness poukazuje na problém obezity Američanů. Ten podle ní souvisí s tím, že na rozdíl od dřívějšího stavu, kdy se lidé během práce hodně pohybovali, nosili a zvedali břemena, nyní sedí pouze u počítače a ťukají do klávesnice nebo telefonují. Přitom podle výzkumu, který Cameron ve své knize uvádí, by mělo stačit 159 minut mírné tělesné aktivity týdně a vedlo by to k nižší míře srdečních onemocnění a předčasných úmrtí. "Podle uvedeného výzkumu dokonce i krátká, desetiminutová, tělesná činnost třikrát denně pozitivně ovlivňuje zdraví a snižuje riziko chronických onemocnění."

Dále Cameron radí, jak být neustále v pohybu. Během čištění zubů můžeme provádět stahovací cviky zadečku. Při vaření můžeme udělat několik výpadů nohou nebo si protáhnout lýtka. Měli bychom chodit po schodech spíše než se vozit výtahem. Měli bychom chodit pěšky, než se vozit autem nebo prostředky MHD. Během koukání na televizi se můžeme pořádně protáhnout.

Pokud zjistíme, že jsme unavení již okolo oběda, měli bychom se podle autorky zamyslet, jak dlouho už sedíme bez pohybu, jestli dostatečně pijeme a jestli jsme snědli nutričně hodnotné jídlo.

Cameron se ve své knize věnovala i spánku a problému nespavosti, za jejíž příčinu označuje moderní technologie. Neměli bychom používat elektroniku alespoň hodinu před spaním. Problémy s nespavostí by také podle Cameron mohly vyřešit rituály před spaním, např. zatáhnutí závěsů a žaluzií, nastavení budíku (abychom se uprostřed noci nebudili s otázkou, jestli jsme budík skutečně nastavili) a vyčištění zubů.

CITACE Z DRUHÉ ČÁSTI - FITNESS

"...pak jsme postupně začali věřit, že čím méně potřebujeme tělo k práci, čím více času a prostoru máme k odpočinku, tím lepší život vedeme."

"Chceme-li posilovat své tělo, musíme se spřátelit i s nepohodlím a námahou."

CITACE Z TŘETÍ ČÁSTI - MYSL

"Nezáleží na tom, že si myslíte, že v riflích vypadáte pravdu dobře - stejně potřebujete trénovat. Byť máte velikost 34, neznamená to, že máte pevné tělo... Pohyb není o tom, jak vypadáme. Je o tom, jak se cítíme."

Tolik z knížky Body Book od Cameron Diaz.

Příjemné čtení,

Vaše SuperMum

Zdroj: DIAZ, C. Body Book. 1. vyd. Brno: Jota, 2014. ISBN 978-80-7462-658-6.