ANDĚLÍČKÁŘKA

02.07.2018

SUPERMUM HODNOCENÍ 100 %

Již osmý případ Patrika Hedströma a Eriky Falckové a po Strážci majáku zvedl (alespoň za mě) autorce Camille Läckberg reputaci. Konečně se mi zase líbil jak příběh z minulosti, tak i ten ze současnosti a proto musím knihu hodnotit 100 %. Teď nevím, jestli se mi z této série víc líbí Elsyino tajemství nebo Andělíčkářka. Možná, že Andělíčkářka o kousek vyhrává, vzhledem k tomu, že se jedná o čerstvou záležitost.

V příběhu typicky narážíme na dvě dějové linky. Minulá dějová linka začíná popravou vražedkyně osmi malých dětí, které jí jejich matky v dobré víře svěřovaly do péče. Právě po této ženě je pojmenována celá kniha, protože vražedkyni se pak ve švédském městečku Fjällbacka říkalo Andělíčkářka. Poprava se konala v roce 1908 a Andělíčkářka měla tehdy osmiletou dceru Dagmar, která se od té doby nějak musela světem protloukat sama. Dagmar měla také dceru a ta měla také dceru a tímto stylem se dostáváme do přítomnosti. Když o tom teď zpětně přemýšlím, tak vlastně spojitost s přítomnou linkou má až poslední dcera, ale přesto bylo zajímavé sledovat osud a milostné vzplanutí Dagmar vůči neznámému německému letci.

V přítomné dějové lince se řeší vztah Patrika a Eriky a jejich příbuzných, hlavně Eričiny sestry Anny, která se stále nepřenesla přes dopravní nehodu, která ji s Erikou postihla a při níž Anna ztratila svého syna, zatímco Erice se narodila dvojčata. Anna prožívá komplikovaný vztah s otcem mrtvého dítěte Danem a pár se vzájemně oddaluje.

Dějová zápletka je taková, že v roce 1974 zmizela od svátečně prostřeného stolu beze stopy celá rodina: padesátiletý ředitel internátní školky, jeho dvacetiletá manželka a jeho tři dospívající děti z předchozího manželství. Jediný, koho policie na místě činu nalezla, byla roční dcera ředitele a jeho mladé manželky - Ebba. Ebba se do domu vrací o několik desítek let později se svým manželem s vidinou nového začátku. (Postupně se dozvídáme, že manželé přišli tragicky o malého syna.) Pár začíná dům rekonstruovat, ale o několik dní později se manželé stávají obětí žhářského útoku. Naštěstí se jim daří dostat se z hořícího domu a dům je následně uhašen. Policie se znovu vrhá do vyšetřování několik desítek let starého případu, při kterém zmizela celá Ebbina rodina.

Konec (stejně jako celá knížka) byl velmi napínavý a plný překvapivých odhalení. Docela mě to nabudilo na další knížku z této série, Čarodějnici.